Zabierzów

Z Baza kolejowa
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zabierzów to ostatni posterunek ruchu, położony przed krakowskim węzłem. Przed modernizacją linii E30 znajdowała się tu niewielka stacja, posiadająca 4 tory główne. Pomiędzy torami głównymi zasadniczymi zlokalizowany był dwukrawędziowy peron wyspowy. Dojście do peronu możliwe było poprzez przejście nadziemne. Oprócz torów głównych istniał jeszcze jeden tor boczny, prowadzący do rampy ładunkowej - jego przedłużenie w kierunku Rudawy i bocznica zostały już wcześniej zlikwidowane.

Zabierzów to jedyna mała stacja, jaka pozostanie po modernizacji na tym odcinku linii. Jest pierwszą zmodernizowaną stacją, a drugim po przebudowanym d. posterunku Długoszyn obiektem na odcinku Sosnowiec Jęzor - Kraków Główny. W ramach zrealizowanych prac, całkowicie zmieniony został układ torowy stacji. Pozostawiono jedynie 3 tory główne, przy których zlokalizowany dwa perony. Dojście do peronów odbywa się poprzez przejście podziemne, które łączy też obie strony miasta. Jedyny tor główny dodatkowy zlokalizowano po nieparzystej stronie stacji. Posterunek został znacznie "wyciągnięty" w kierunku Krzeszowic - za łukiem zlokalizowano trapezowe przejście rozjazdowe. Istniejące przejazdy zostały zlikwidowane, a przejazd w ciągu ul. Łąkowej zastąpiony wiaduktem kolejowym.

Ruch pociągów na stacji prowadzony jest przez nastawnię "Zb", która przed modernizacją posiadała urządzenia przekaźnikowe z sygnalizacją świetlną. Wówczas były z niej obsługiwane także rogatki na dwóch przejazdach kolejowych. Po modernizacji, nastawnia wyposażona jest w urządzenia komputerowe.


(aktualność: marzec 2020 r.)
Rok budowy
1870
Nazwa Lata obowiązywania
Zabierzów 1870 - 1939
Zabierzow 1939 - 1945
Zabierzów od 1945
Skrót telegraficzny
"Zb"
Współrzędne geograficzne
50.1191785, 19.7946775
Wysokość
234 m n.p.m.
Perony
Tor Długość Wysokość
Peron 1 1 200 m 0,76 m
3
Peron 2 2 200 m 0,76 m


Schemat stacji

Zabierzow2020.png

Schemat archiwalny (2008)

Zabierzow.gif

Galeria zdjęć archiwalnych

Widok ogólny od strony Krakowa.
Semafory wyjazdowe w kierunku Krzeszowic.
Semafory wjazdowe od strony Krzeszowic.
Wjazd od strony Krzeszowic.
Nastawnia.
Widok ogólny od strony Krzeszowic.
Peron.
Semafory wjazdowe od strony Krakowa.
Wjazd od strony Krakowa, ruina nastawni.