Wrocław Główny

Z Baza kolejowa
Skocz do: nawigacja, szukaj

Wrocław Główny to jedna z największych stacji pasażerskich na Dolnym Śląsku. Obsługuje wszystkie 9 kierunków pasażerskich we wrocławskim węźle, wykorzystując w tym celu 4 z pięciu kierunków wyjazdowych ze stacji. Od strony wschodniej zbiegają się tu dwie linie dwutorowe, z kierunku Świętej Katarzyny (Opola) oraz Smardzowa (Kłodzka). Oprócz nich, dochodzi tutaj dwutorowa łącznica z Brochowa oraz linia do Świdnicy przez Sobótkę, obecnie używane tylko w ruchu towarowym. W kierunku zachodnim ze stacji wychodzi zaś trzytorowy szlak do posterunku Grabiszyn, biegnący po estakadzie w ścisłym centrum Wrocławia. Po nim wyjeżdżają pociągi w kierunku Legnicy, Wałbrzycha, Poznania, Oleśnicy oraz Trzebnicy. Ruch po tym szlaku jest zbanalizowany - nie ma ściśle określonego kierunku jazdy po żadnym z torów.

Pięć wysokich peronów, znajdujących się od strony zachodniej, posiada w sumie 10 krawędzi peronowych (w tym jeden tor zakończony kozłem oporowym). Połączone są one przejściami podziemnymi z budynkiem dworca, w którym zlokalizowano kasy biletowe oraz sklepy. Obecnie cały kompleks dworcowy przechodzi generalny remont, który zakończy się na wiosnę 2012 roku.

Za peronami w kierunku wschodnim znajduje się kompleks kilku grup torowych, służących obsłudze pociągów pasażerskich. Funkcjonuje tu lokomotywownia oraz wagonownia, wykorzystywana głównie przez PKP Intercity. Na grupach torów odstawczych stacjonują też elektryczne zespoły trakcyjne, należące do Przewozów Regionalnych. Stacja obsługuje też pociągi towarowe, głównie zdawcze - w rejonie WGB, nazywanym też jako Wrocław Główny Towarowy. Tędy obsługiwany jest też ruch pociągów w kierunku Sobótki, gdyż dotychczasowe istniejące połączenie przez posterunek Tarnogaj jest nieprzejezdne.

Ruch pociągów na stacji prowadzony jest przez kilka nastawni, z których sygnały pociągowe nastawiają posterunki WGA oraz WGB. Obydwie posiadają urządzenia przekaźnikowe typu PB, przy czym na WGB działa jeszcze pulpit komputerowy. Manewry na grupach torowych "F", "B", w lokomotywowni oraz wagonowni prowadzą oddzielne posterunki. Część z nich posiada urządzenia przekaźnikowe, a część urządzenia kluczowe. Na stacji zachowało się też kilka nieużywanych nastawni, w tym posterunek od strony Grabiszyna.


Rok budowy
1856
Nazwa Lata obowiązywania
Breslau Oberschlesicherbahnhof 1856 - 1884
Breslau Central-Bahnhof 1884 - 1900
Breslau Hauptbahnhof 1901 - 1945
Wrocław Główny 1945 - 1953
Wrocław Główny Osobowy od 1954


Nazwa Lata obowiązywania
Breslau Güterbahnhof 1856 - 1944
Breslau Ost 1944 - 1945
Wrocław Główny Towarowy od 1945


Schemat stacji

Schemat nieaktualny

schemat stacji

Galeria zdjęć

Rejon peronów

Pozostała część