Werchrata

Z Baza kolejowa
Skocz do: nawigacja, szukaj
Werchrata to stacja graniczna o rozbudowanym układzie torowym, przez którą przechodzą dwie, jednotorowe linie kolejowe z Horyńca Zdroju na wschód, w kierunku Rawy Ruskiej i Hrebennego. Powstała pierwotnie na jednotorowej linii z Muniny (Jarosławia) do Rawy Ruskiej. Jej znaczenie wzrosło po II wojnie światowej, kiedy postanowiono tu utworzyć graniczny, wojskowy rejon przeładunkowy. Ze względu na fakt, że dotychczasowa linia została przecięta przez granicę polsko-radziecką (dziś polsko-ukraińską), w 1955 roku zbudowany i oddany do użytku został nowy odcinek z Werchraty do Hrebennego, natomiast szlak graniczny w kierunku Rawy Ruskiej został przekuty na szerokotorowy. Rozbudowano także odcinek od Werchraty w okolice Baszni do dwutorowego (obok toru normalnego ułożono szeroki), rozbudowano stacje w Horyńcu Zdroju i Dziewięcierzu oraz zbudowano rampę przeładunkową w Kapliszach, gdzie doprowadzono krótką linię normalnotorową z Baszni.

Układ torowy stacji w Werchracie został w tamtym okresie całkowicie przebudowany - utworzono dwie grupy torów głównych: normalną i szeroką. Od strony Hrebennego zlokalizowano rampę przeładunkową, natomiast szeroki plac przeładunkowy z niewielką rampą zlokalizowano pomiędzy grupami torów głównych. W 2010 roku zbudowano dodatkowo szerokotorową bocznicę terminala.

Obecnie ruch pociągów po torze szerokim odbywa się wyłącznie do Werchraty, a dalszy odcinek jest wyłączony z eksploatacji. Na stacji znajdują się 3 nastawnie, wyposażone w urządzenia mechaniczne kluczowe. Ruch prowadzony jest przy pomocy sygnalizacji świetlnej, jedynie czynne semafory wjazdowe zostały wymienione na świetlne. Na stacji znajduje się jeden peron jednokrawędziowy, przy którym pociągi zatrzymują się jedynie w sezonie.

(aktualność: maj 2020 r.)
Rok budowy
1884
Nazwa Lata obowiązywania
Werchrata 1884 - 1977
Boguszów 1978 - 1981
Werchrata od 1982
Skrót telegraficzny
"We"
Współrzędne geograficzne
50.24666, 23.4948281
Wysokość
270 m n.p.m.
Perony
Tor Długość Wysokość
Peron 1 160 m 0,30 m


Schemat stacji

Alt text