Warszawa Centralna

Z Baza kolejowa
Skocz do: nawigacja, szukaj
Warszawa Centralna to powstały w latach 70. dworzec, zbudowany jako podziemny. Wcześniej, od zakończenia II wojny światowej i wznowienia ruchu na linii średnicowej mieściła się w tym miejscu odkryta stacja Warszawa Śródmieście, obsługująca przede wszystkim ruch podmiejski. Po wybudowaniu drugiej pary torów na linii średnicowej stacja ta otrzymała nazwę Warszawa Centralna, z prowizorycznym budynkiem dworca i dwoma peronami dwukrawędziowymi. Lokalizacja nowego dworca została zmieniona względem dotychczasowych lokalizacji dworca głównego - zarówno przedwojennego, jak i dworca "wiedeńskiego", położonych bardziej na wschód od nowego Centralnego. Z kolei na zachód od dworca zlokalizowany był dworzec kolei kaliskiej.

Pierwsze nowe perony (południowe) otwarto w dniu 24 marca 1974 roku, po czym rozpoczęła się rozbiórka dworca prowizorycznego. 5 grudnia 1975 roku otwarto natomiast nowy budynek dworcowy, funkcjonujący do dziś.

Obecnie jest on najważniejszą stacją dla ruchu dalekobieżnego w Warszawie, przyjmuje też niewielką część ruchu podmiejskiego. Do obsługi całego ruchu posiada 4 perony dwukrawędziowe. Perony 1 i 2 obsługują zasadniczo kierunek wschodni, zaś 3 i 4 - zachodni. Zasada ta jest dosyć ściśle przestrzegana, gdyż stacja nie posiada przejść rozjazdowych od strony wschodniej - zrezygnowano z ich zabudowy z powodu istnienia łuków o małych, odwrotnych promieniach w tunelu. Często powoduje to kłopoty w sytuacjach awaryjnych zamknięć torowych - wymusza przeprowadzanie części ruchu dalekobieżnego przez linię podmiejską. Stacja sterowana jest z jednej nastawni "WDC", która wyposażona jest w urządzenia przekaźnikowe z sygnalizacją świetlną.

Sam budynek dworca zbudowany został powyżej peronów - mieści on halę główną, w której zlokalizowano m.in kasy biletowe oraz punkt obsługi podróżnych. Dojście do peronów odbywa się schodami na galerię, z której zejścia prowadzą już bezpośrednio do peronów dwie inne antresole znajdują się na wschód i zachód od środkowej i zasadniczo umożliwiają wyjście z dworca, bez przechodzenia do hali głównej. Ponadto na końcu peronów od strony wschodniej znajduje się przejście pod peronami, łączący je z peronami stacji Warszawa Śródmieście. Z kolei przejście na dworzec WKD możliwe jest w oparciu o galerię zachodnią.

(aktualność: grudzień 2007 r.)
Rok budowy
1975
Nazwa Lata obowiązywania
Warszawa Centralna od 1975
Skrót telegraficzny
"WDC"
Współrzędne geograficzne
52.2287639, 21.0044066
Wysokość
115 m n.p.m.
Perony
Tor Długość Wysokość
Peron 1 7 400 m 0,86 m
5
Peron 2 3 400 m 0,86 m
1
Peron 3 2 400 m 0,86 m
4
Peron 4 6 400 m 0,86 m
8
Kanały radiołączności
R2.png LK 2


Schemat stacji

Warszawa Centralna.gif

Galeria zdjęć

Budynek dworca, widok od strony ulicy.
Hala główna dworca.
Kasy biletowe PKP Intercity.
Widok ogólny na perony.
Widok w kierunku zachodnim.
Widok z antresoli na peron 2.
Widok z antresoli na peron 4.
Peron 4 i wyjście na antresolę.
Widok z peronu 4. w kierunku wschodnim.
Widok na peron 3 z antresoli.
Nowy typ wyświetlaczy peronowych, zabudowany testowo na peronie 3.
Stary typ "klapek" oraz monitor, wyświetlający program TVN24.
Widok na perony od strony dworca Zachodniego.
Wyjazd ze stacji w kierunku Warszawy Zachodniej.
Semafory wjazdowe od strony Warszawy Zachodniej.