Węgliniec

Z Baza kolejowa
Skocz do: nawigacja, szukaj

Węgliniec to duża stacja węzłowa, położona na zmodernizowanej części magistrali E30. Magistrala ta, biegnąca z kierunku Bolesławca rozdziela się tu na pasażerski odcinek do Zgorzelca oraz towarowy (CE30) do Bielawy. Obydwa zostały zmodernizowane, zaś drugi z nich także zelektryfikowany - nadal króluje na nim trakcja spalinowa, gdyż sieć trakcyjna kończy się przed mostem granicznym. ze stacji wychodzą również dwie jednotorowe linie - do Żar przez Ruszów oraz do Lubania Śląskiego. Druga z nich została zelektryfikowana w latach 80. Dla konstrukcji rozkładu jazdy, jako tor łączący nr 975 zakwalifikowano również jednotorowy odcinek od dawnego posterunku SKP, przez grupę towarową rejonu Wgm3, w rejon nastawni Wg.

Stacja w Węglińcu to dosyć obszerny węzeł. Dla obsługi pasażerów zbudowano tu wyspowy dworzec, Otoczony z trzech stron peronami - w sumie są tutaj 4 jednokrawędziowe perony przelotowe (po dwa na stronę północną i południową) oraz dwa perony zachodnie, umożliwiające rozpoczynanie biegu pociągów w kierunku Zgorzelca i Żar. Kilka lat temu działał tu także jeszcze jeden peron, jednak wjazd na tor przy nim został zlikwidowany podczas modernizacji linii. Owa modernizacja objęła stację Węgliniec w bardzo niewielkim zakresie - naprawę główną przeszły tylko dwa tory główne oraz rozjazdy w nich leżące. Zachodnia głowica rozjazdowa została nieco "wyprostowana", by przejazd w kierunku Zgorzelca odbywał się bez jazdy po rozjazdach w kierunku zwrotnym. Największe zmiany poczyniono w urządzeniach sterowania ruchem - ulokowano tu bowiem Lokalne Centrum sterowania, obsługujące odcinek Węgliniec - Zgorzelec i posterunek w Bielawie Dolnej. Zlikwidowano też działający dotychczas posterunek SKP od strony Zebrzydowy. LCS posiada urządzenia komputerowe typu Ebilock. Na stacji pracują też dwie nastawnie manewrowe, służące do obsługi grupy towarowej.

Dla ruchu towarowego stacja w Węglińcu posiada obszerną, kilkunastotorową grupę torów, oraz 3 górki rozrządowe, z których dwie są nadal używane. Osobliwością na stacji jest istniejąca do dziś kształtowa tarcza rozrządowa, obecnie już nieużywana. Istnieją tu także 2 hale lokomotywowni, z których jedna obecnie mocno zrujnowana. Działa tu także wagonownia. Co ciekawe, Węgliniec planowany był na pierwszą polską stację dwusystemową - część torów miała być zasilana prądem zmiennym o napięciu 15 kV i częstotliwości 16 2/3 Hz. Obecnie jednak inwestycja ta została zawieszona, gdyż szlak po niemieckiej stronie w kierunku Horki nie będzie w najbliższym czasie elektryfikowany.


Rok budowy
1846
Nazwa Lata obowiązywania
Kohlfurt 1846 - 1900
Kohlfurt Bahnhof 1901 - 1909
Kohlfurt Staatsbahnhof 1910 - 1915
Kohlfurt Bahnhof 1916 - 1930
Kohlfurt 1931 - 1945
Kaławsk 1945 - 1946
Węgliniec od 1947


Schemat stacji

LCSy w Polsce

Galeria zdjęć