Tunel Krakowskiego Szybkiego Tramwaju

Z Baza kolejowa
Skocz do: nawigacja, szukaj
S6306650.JPG


Informacje ogólne

Tunel Krakowskiego Szybkiego Tramwaju, przebiegający od Ronda Mogilskiego do Dworca Towarowego uruchomiony został 11 grudnia 2008 roku. Zbliżająca się zatem trzecia rocznica eksploatacji tunelu jest dobrą okazją do przybliżenia pewnych nietypowych aspektów jego funkcjonowania.

Wlot do tunelu od strony Ronda Mogilskiego. Obskurna buda ochrony została po pewnym czasie przeniesiona do wewnątrz tunelu.

Jak wiadomo, tunel rozpoczyna się tuż za przystankiem Rondo Mogilskie, gdzie znajduje się czterokierunkowe skrzyżowanie. Biegnie pod ulicą Aleksandra Lubomirskiego; następnie przechodzi pod Dworcem Głównym, gdzie znajduje się pierwszy przystanek (Dworzec Główny (Tunel)). Za przystankiem przechodzi pod terenem Galerii Krakowskiej i skręca w kierunku ulicy Pawiej, poniżej której przebiega przez ostatnie kilkaset metrów. Na wysokości ulicy Pawiej znajduje się drugi podziemny przystanek Politechnika. Za przystankiem tory biegną lekkim łukiem w prawo i po pochylni wychodzą na powierzchnię. Tam łączą się w sposób kierunkowy z linią naziemną. Pomiędzy Rondem Mogilskim a Dworcem oba tory biegną w jednej komorze, natomiast od Dworca do końca w dwóch osobnych komorach, połączonych przejściami podziemnymi.

Sygnalizator odstępowy na wjeździe do tunelu.
Semafor odstępowy przy wyjeździe z Dworca w kierunku Politechniki.
Pod ziemią przebiega dokładnie 1420 metrów dwutorowej linii. Ruch tramwajów w tunelu zabezpieczony jest przy pomocy blokady samoczynnej, znanej ze szlaków kolejowych. Blokada ta jest dwustawna, tzn. wszystkie semafory wskazują sygnał zezwalający albo zabraniający jazdy, bez ostrzegania o sygnale na następnym sygnalizatorze. Na wszystkich sygnalizatorach w stanie zasadniczym wyświetlane są sygnały zezwalające na jazdę, natomiast najechanie tramwaju na czujnik za sygnalizatorem powoduje wyświetlenie sygnału zabraniającego.


G1.gif D2.gif
Stój. Wolna droga.

Odcinek pomiędzy Rondem Mogilskim a Dworcem Głównym podzielony jest na dwa odstępy, natomiast między Dworcem a Politechniką jest jednym odstępem, podobnie jak odcinek od Politechniki do wyjazdu z tunelu. Co ciekawe, w sygnalizatory odstępowe wyposażono również fragment od rozjazdów do wlotu, od strony Dworca Towarowego.

Niestety, na całej długości tunelu tramwaj może według przepisów osiągać prędkość jedynie 30 km/h. W przyszłości planowane jest jednak zwiększenie jej do 60 km/h.

Schemat linii

KST.png

Przystanki

Dworzec Główny (Tunel)

S6306624.JPG
Pierwszy z przystanków w tunelu, zaprojektowany został jeszcze w latach siedemdziesiątych. Od początku swojego funkcjonowania umożliwia szybkie przejście do Regionalnego Dworca Autobusowego oraz Galerii Krakowskiej. Otwarto również bezpośrednie wyjścia na peron 1 Dworca PKP (z którego odjeżdżają m.in. pociągi do Balic). Przez pewien czas czynne było również dojście do przejścia podziemnego ze schodami na pozostałe perony, oraz dojście do tunelu "Antresola". Do czasu zakończenia budowy nowego podziemnego Dworca PKP obydwa będą jednak zamknięte. Oprócz schodów ruchomych funkcjonują również windy, umożliwiające wyjazd na powierzchnię i peron 1. Cały układ przejść uzyska prawdopodobnie docelowy układ po otwarciu nowego, podziemnego dworca PKP.


DGT.png

Politechnika

S6306651.JPG
S6306649.JPG
Drugi z przystanków w tunelu, a jednocześnie pierwszy dwupoziomowy - ponad nim znajduje się przystanek na powierzchni, obsługujący odcinek z Dworca Towarowego do Dworca Głównego. Tutaj układ wyjść z przystanku jest dużo prostszy - rozwiązany przez jedną galerię, przerzuconą ponad torami. Zejścia z galerii rozwiązane są na obie strony peronów, głównie przez schody. Funkcjonują również schody ruchome, umożliwiają jednak tylko wyjazd z peronów na poziom galerii. Z galerii można dostać się na przystanek tramwajowy (górny) oraz autobusowy, po drugiej stronie ulicy Pawiej. Funkcjonują również windy dla osób niepełnosprawnych, po jednej na każdy peron przystanku.


POL.png


Pozostałe zdjęcia

Filmy

odcinek Rondo Mogilskie - Dworzec Towarowy

tramwaj linii 50

czas nagrania: 5:14

długość nagranego odcinka: ok. 1,5 km

data: 13.12.2008

Film przedstawia przejazd tunelem Krakowskiego Szybkiego Tramwaju, od Ronda Mogilskiego do Dworca Towarowego. Tramwaj zatrzymuje się na dwóch podziemnych przystankach: Dworzec Główny Tunel i Politechnika.

odcinek Dworzec Towarowy - Rondo Mogilskie

tramwaj linii 50

czas nagrania: 5:04

długość nagranego odcinka: ok. 1,5 km

data: 13.12.2008

Drugi film prezentuje przejazd w drugą stronę, z Dworca Towarowego do Ronda Mogilskiego. Tramwaj zatrzymuje się na dwóch podziemnych przystankach: Politechnika i Dworzec Główny Tunel.