Starzyny

Z Baza kolejowa
Skocz do: nawigacja, szukaj
Starzyny to obecnie jeden z dwóch posterunków ruchu, leżących na linii Kozłów - Koniecpol. Dawniej na linii znajdowała się stacja w Szczekocinach, jednak została zamknięta, a następnie zlikwidowana fizycznie w 2011 roku - wówczas powstał także nowy posterunek odgałęźny Sprowa. W Starzynach kończy się jednotorowa łącznica ze stacji Psary, położonej na CMK. Posterunek do 2011 roku posiadał 5 rozjazdów, które umożliwiały jazdę w każdym kierunku z prędkością do 100 km/h. Na posterunku znajduje się jedna nastawnia "St", wyposażona w urządzenia przekaźnikowe typu E.

W 2011 roku nastąpiła przebudowa posterunku, polegająca na dobudowaniu dodatkowego rozjazdu (nr 6), pełniącego m.in. funkcję ochronną dla przebiegów do i z Psar. W ramach prac modernizacyjnych wymienione zostały również wszystkie pozostałe rozjazdy, a na semaforach pojawiły się białe komory, umożliwiające wyświetlanie sygnałów zastępczych. Nadal jednak układ torowy w kierunku prostym prowadzi do Koniecpola, mimo że odbywa się tam szczątkowy ruch pociągów (w 2012 roku - 1 para TLK).

Posterunek w Starzynach zasłynął wypadkiem, który zdarzył się 25 lutego 1994 roku. Wskutek niezatrzymania się przed semaforem wjazdowym od strony Koniecpola pociągu pospiesznego "Giewont" nastąpiło czołowe zderzenie z pociągiem ekspresowym "Sawa", zmierzającym na CMK. W wypadku zginął maszynista pociągu pospiesznego. Drugi tragiczny wypadek wydarzył się 3 marca 2012 roku, gdy w czołowym zderzeniu pociągów na szlaku Sprowa - Starzyny zginęło 16 osób a około 50 zostało rannych.

W lutym 2013 roku wykonano kompleksową przebudowę sieci trakcyjnej w obrębie posterunku.

WETCS5.png

(aktualność: wrzesień 2020 r.)
Rok budowy
1971
Nazwa Lata obowiązywania
Starzyny od 1971
Skrót telegraficzny
"St"
Współrzędne geograficzne
50.7128612, 19.8012751
Wysokość
267 m n.p.m.
Perony
Tor Długość Wysokość
brak
Kanały radiołączności
R1.png LK 570
R5.png LK 64


Schemat posterunku

Starzyny new.png

Schemat archiwalny (2007)

Starzyny.png

Galeria zdjęć

Po modernizacji w 2011 roku

Semafory wjazdowe od strony Psar i Koniecpola.
Widok ogólny.
Żeberko ochronne i rozjazd na linii z Koniecpola.
Wyjazd w kierunku Sprowy.
Nastawnia.
Semafory wjazdowe od strony Sprowy.
Tarcze ostrzegawcze od strony Sprowy.
Wyjazd w kierunku Koniecpola i Psar.
Wjazd od strony Sprowy.


Przed modernizacją