Ryki Ładownia

Z Baza kolejowa
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stacja kolejowa w Rykach położona jest na południowych obrzeżach tego miasta. W obecnych ramach komunikacyjnych przez miasto to przechodzi dwutorowa linia z Dęblina w kierunku Łukowa, służąca przede wszystkim ruchowi towarowemu i lokalnemu pasażerskiemu. W odróżnieniu od kolei, przez miasto przechodzi droga krajowa nr 17 z Warszawy do Lublina (przebudowana w ostatnim czasie na drogę ekspresową S17 i poprowadzona obwodnicą od strony wschodniej).

Stacja kolejowa w Rykach została zamknięta dla potrzeb technicznych - jednym z powodów tego była niewielka odległość (5 km) od stacji węzłowej w Stawach. Po likwidacji stacji w Leopoldowie długość szlaku wzrosła aż do 25 kilometrów. Od czasu likwidacji na stacji pozostały 3 tory boczne, umożliwiające obsługę lokalnych punktów ładunkowych - dwóch placów i jednej rampy. Wszystkie rozjazdy obsługiwane są ręcznie przez drużynę manewrową.

W grudniu 2017 roku oddano do eksploatacji nowy przystanek Ryki, zlokalizowany w okolicach przejazdu na ul. Słowackiego. Nowy przystanek, wyposażony w dwa wysokie, jednokrawędziowe perony, znalazł się w dużo bardziej dostępnym miejscu niż dotychczasowa, znacznie oddalona od zabudowań mieszkalnych lokalizacja. Wraz z oddaniem przystanku zlikwidowano perony w Stawach (które przekształcono na stację techniczną) oraz w dotychczasowej lokalizacji w Rykach (które to otrzymały handlową nazwę Ryki Ładownia).

(aktualność: maj 2020 r.)
Rok budowy
1876
Nazwa Lata obowiązywania
Ryki 1876 - 2017
Ryki Ładownia od 1876
Skrót telegraficzny
"Ry"
Współrzędne geograficzne
51.608116, 21.9480113
Wysokość
134 m n.p.m.
Perony
Tor Długość Wysokość
(nowa lokalizacja)
Peron 1 1 150 m 0,76 m
Peron 2 2 150 m 0,76 m


Schemat ładowni

Ryki Ladownia.png


Galeria zdjęć

Dworzec, widok od podjazdu.
Łuk w kierunku Łukowa.
Widok w kierunku Łukowa, tory ładunkowe.
Widok w kierunku Dęblina.
Widok w kierunku Dęblina.
Dworzec, widok od strony torów.
Zbliżenie na tory boczne od strony Łukowa.
Widok od strony Łukowa.
Widok ogólny od strony Łukowa.
Wyjazd w kierunku Łukowa, wiadukt dawnej drogi krajowej nr 17.