Rudzice (posterunek zlikwidowany)

Z Baza kolejowa
Skocz do: nawigacja, szukaj

Rudzice to jeden z trzech posterunków, leżących w trójkącie: Podgrabie - Podłęże - Rudzice. Odgałęzia się tutaj dwutorowa łącznica w kierunku Podgrabia, umożliwiająca przejazd z kierunku Krakowa Prokocimia do Krakowa Nowej Huty bez zmiany czoła na stacji w Podłężu. Co ciekawe, jest to jedyny posterunek, leżący w trójkącie i nie posiadający odgałęzienia bezkolizyjnego - wynika to ze stosunkowo mniejszego ruchu pociągów po łącznicy. Posterunek posiada jedną nastawnię, która wyposażona jest w urządzenia przekaźnikowe typu E. Od tego posterunku do stacji Podłęże tory linii Kraków - Medyka biegną po osobnych nasypach - jest to spowodowane dosyć trudnymi warunkami terenowymi, koniecznością ominięcia bazy PKP Energetyka oraz bezkolizyjnym przejściem toru linii z Nowej Huty nad torem nr 2.

W październiku 2011 roku rozpoczęła się przebudowa posterunku, przebiegająca w ramach modernizacji linii E30. Zasadnicze prace torowe zakończone zostały w maju 2012 roku. Początkowo przebudowano tor nr 2 wraz z odgałęzieniami łącznic, a następnie tor nr 1. Sam układ torowy nie uległ większym zmianom, jednak zastosowanie rozjazdów o większym promieniu (jazdy w kierunku zwrotnym z prędkością do 60 km/h) spowododowało konieczność poszerzenia nasypu od strony Bieżanowa. Zabudowano także dodatkowe żeberko ochronne w torze nr 2 łącznicy.

Od 14 listopada 2014 roku posterunek ten został włączony do stacji Podłęże. W drugiej połowie 2015 roku wyburzono nastawnię.


Rok budowy
1955
Nazwa Lata obowiązywania
Rudzice 1955 - 2014


Schemat posterunku

Rudzice new.png

Schemat archiwalny (2007)

Rudzice.gif

Galeria zdjęć

Galeria zdjęć archiwalnych