Pyskowice

Z Baza kolejowa
Skocz do: nawigacja, szukaj

Pyskowice to dawna stacja węzłowa, położona w północno-zachodniej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Niegdyś była to ważna stacja, rozdzielająca ruch pociągów towarowych i osobowych z kierunku Opola oraz Lublińca na północną obwodnicę GOP w kierunku Bytomia oraz na południe w kierunku Gliwic. Posiadała ona 3 grupy torów, zbudowane w układzie podłużnym wzdłuż torów szlakowych do Paczyny. Stacja obsługiwała także krótką linię w kierunku Pyskowic Miasta, gdzie kursowały pociągi osobowe.

Z biegiem lat znaczenie stacji zmniejszało się - likwidowano linie kolejowe w kierunku Zabrza Biskupic, Pyskowic Miasta oraz trzeci tor do stacji Paczyna. Istniejąca lokomotywownia przestała pełnić swe funkcje - zlokalizowano tam skansen taboru kolejowego. Około 2006 roku czynna pozostała już tylko jedna grupa torów, położona na wysokości peronów i posiadająca 6 torów głównych.

W roku 2010 rozpoczęła się rewitalizacja tego odcinka linii C-E30 - w pierwszej kolejności wykonano naprawę główną odcinka Gliwice Łabędy - Pyskowice, a w kolejnym etapie przebudowę stacji, z której pozostawiono jedynie 4 tory główne. Zachowano istniejący układ peronów, które poddano naprawie (wraz z przejściem podziemnym). Wymieniono urządzenia SRK z mechanicznych scentralizowanych na przekaźnikowo-komputerowe typu MOR-1, zlokalizowane w dawnej nastawni PkA. Wyłączono tym samym z użytkowania nastawnię Pk6.


Rok budowy
1879
Nazwa Lata obowiązywania
Peiskretscham 1879 - 1945
Pyskowice od 1945


Schemat stacji

Pyskowice.png

Galeria zdjęć

Dworzec, widok od strony torów.
Perony, widok od strony Gliwic.
Semafory wyjazdowe w kierunku Łabęd.
Bocznica skansenu.
Nastawnia "Pk".
Wyjazd w kierunku Łabęd.
Wjazd od strony Łabęd.
Tor wyciągowy nr 4a.
Wjazd na bocznicę skansenu i tor do garażu.
Dworzec, widok od podjazdu.
Tarcze ostrzegawcze od strony Paczyny.
Łuk przed stacją od strony Paczyny.
Semafory wjazdowe od strony Paczyny.
Wjazd od strony Paczyny.
Wyjazd w kierunku Paczyny.
Przejście rozjazdowe w kierunku Paczyny.
Dawna nastawnia bramowa "Pk5".
Dawna nastawnia "Pk6".
Semafory wyjazdowe w kierunku Paczyny.
Dworzec, widok od strony torów.
Perony nr 2 i 3.