Podgrabie (posterunek zlikwidowany)

Z Baza kolejowa
(Przekierowano z Podgrabie)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Posterunek odgałęźny Podgrabie jest położony na podejściu do stacji Podłęże, od strony dużej obwodnicy towarowej Krakowa. Rozpoczyna się tu krótka, jednotorowa łącznica do posterunku Rudzice, umożliwiająca przejazd z kierunku Nowej Huty m.in. do stacji towarowej w Prokocimiu. Układ torowy posterunku jest maksymalnie uproszczony i składa się z dwóch rozjazdów odgałęziających tory łącznicy. Nie istnieje natomiast żadne połączenie rozjazdowe pomiędzy torami linii 95. Ruch pociągów prowadzony jest przez jedną nastawnię, która posiada urządzenia mechaniczne - jednak obydwa rozjazdy posiadają napędy elektryczne.

Po powodzi, jaka przeszła przez Małopolskę w maju i czerwcu 2010 roku uszkodzony, a następnie zamknięty został tor nr 2 na szlaku z kierunku Nowej Huty; spowodowało to również zamknięcie toru nr 2 na łącznicy z Rudzic. Później zamknięto także tor nr 1 łącznicy, po obsunięciu nasypu. Wobec takiej sytuacji posterunek Podgrabie - służący jedynie jako odstępowy - ostatecznie zamknięto dla potrzeb technicznych. Nasypy zostały odbudowane w latach 2011-2012, a łącznicę oddano do użytku ponownie (jednotorowo) w 2012 roku.

Wraz z realizowaną modernizacją stacji Podłęże, do jej granic włączono też posterunek odgałęźny Podgrabie. Z końcem 2014 roku uruchomiono nowe urządzenia SRK, a rok później - oddano ponownie do eksploatacji oba tory w kierunku Podłęża.

Rok budowy
1955
Nazwa Lata obowiązywania
Podgrabie od 1955


Schemat posterunku

Podgrabie.png


Galeria zdjęć

Nastawnia.
Odgałęzienie toru nr 1 do Rudzic, tymczasowy napęd rozjazdu.
Semafor wjazdowy od strony Kościelnik w torze nr 1.
Semafor wjazdowy od strony Kościelnik w torze nr 2.
Tarcze ostrzegawcze od strony Kościelnik.
Nastawnia, widok z toru nr 2.
Wyjazd w kierunku Podłęża (w lewo) i Rudzic (na wprost).
Semafor wjazdowy od strony Rudzic.
Semafor wjazdowy od strony Podłęża.