Pilica (posterunek zlikwidowany)

Z Baza kolejowa
(Przekierowano z Pilica)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Pilica to tymczasowy posterunek odgałęźny, uruchomiony w grudniu 2014 roku i zabudowany w celu podziału 23-kilometrowego szlaku Strzałki - Idzikowice na dwa mniejsze: jednotorowy o długości 8 i dwutorowy o długości 15 kilometrów. Umożliwia on zatem skrócenie dotychczasowego odcinka jednotorowego i zwiększenie przepustowości linii. Układ torowy posterunku stanowią 2 rozjazdy, umożliwiające przejazd z prędkością do 100 km/h, jednak z uwagi na układ geometryczny, prędkość ta jest ograniczona do 80 km/h. W normalnej użytkowany jest tylko jeden rozjazd, natomiast drugi zabudowano wyprzedzająco przed rozpoczęciem kolejnej fazy robót. Posterunek jest sterowany zdalnie ze stacji Strzałki (zabudowano urządzenia komputerowe typu MOR-3).

W dniach 30-31 maja 2015 roku nastąpiła przebudowa posterunku, połączona z otwarciem toru nr 1 na szlaku Strzałki - Pilica, oraz jednoczesnym zamknięciem toru nr 2. Wykonano połączenie rozjazdu nr 3 z torem szlakowym Idzikowice - Strzałki oraz rozebrano połączenie rozjazdów nr 1 i 3.

W dniach 28-29 listopada 2015 roku, wraz z zakończeniem modernizacji obiektów inżynieryjnych w torze nr 2 dokonano likwidacji posterunku odgałęźnego - rozebrano rozjazdy nr 1 i 3 oraz zdemontowano sygnalizatory. Obecnie ruch pociągów prowadzony jest w oparciu o szlak Strzałki - Idzikowice.

Rok budowy
2014
Nazwa Lata obowiązywania
Pilica od 2014


Schemat posterunku (faza 2)

Pilica faza 2.png

Schemat archiwalny (faza 1)

Pilica.png

Galeria zdjęć (faza 2)

Wjazd na odcinek jednotorowy.
Semafory wjazdowe od strony Idzikowic.
Szlak w kierunku Idzikowic.
Semafory wjazdowe od strony Strzałek.

Galeria zdjęć archiwalnych (faza 1)

Szlak w kierunku Strzałek - semafory wjazdowe przed oddaniem do eksploatacji.
Rozjazd łączący oba tory szlakowe.
Rozjazd w torze 2, przygotowany do 2 fazy robót. Po prawej kontenerowa nastawnia.
Semafory wjazdowe od strony Idzikowic przed oddaniem do eksploatacji.