Piaseczno

Z Baza kolejowa
Skocz do: nawigacja, szukaj
Piaseczno to pierwszy posterunek ruchu na linii, położony poza Warszawą. Stacja posiada układ podłużny - perony zlokalizowane są za torami dodatkowymi w kierunku Czachówka. W części towarowej istnieje zatem 5 torów głównych. Odgałęziają się tu także 2 bocznice, oraz tory do rampy ładunkowej, placu i nieużywane tory do przeładunku na dawnej stacji kolejki wąskotorowej. Dwukrawędziowy peron wyspowy znajduje się w dość dużej odległości od nastawni i torów głównych dodatkowych, w wąskim wykopie. Za peronem znajduje się wiadukt drogowy i kolejowy - nad linią przechodzi bowiem kolejka wąskotorowa z Piaseczna Miasta do Grójca. Na skarpie wykopu zlokalizowano budynek dworca, w którym znajduje się czynna kasa biletowa. Dojście do peronu odbywa się przez przejście nadziemne. Na stacji zatrzymują się obecnie wszystkie pociągi regionalne, jak i dalekobieżne.

Stacja została kompleksowo zmodernizowana w ramach przebudowy linii kolejowej z Warszawy do Radomia - prace zostały zrealizowane w latach 2015-2017. Układ torowy stacji zasadniczo pozostał bez zmian - poza uproszczeniem połączeń rozjazdowych największe zmiany zaszły w części pasażerskiej, gdzie peron wyspowy został zastąpiony dwoma jednokrawędziowymi. Przebudowie uległa istniejąca kładka nad torami, stanowiąca połączenie z dworcem. Zachowana została liczba torów głównych, zmianie podlegały jedynie skosy i promienie rozjazdów - w torach 1, 2, 3, 4 minimalna prędkość wynosi 60 km/h, natomiast dla jazd na tor 6 - 40 km/h.

Ruch pociągów prowadzony jest przez nastawnię "Ps", która posiada urządzenia komputerowe z sygnalizacją świetlną. Bezpośrednio przed modernizacją nastawnia posiadała urządzenia przekaźnikowe, jednak została rozbudowana i wymieniono urządzenia na nowe. Kilka lat temu, podczas prowadzenia prac remontowych na nastawni nastąpiło zawalenie dachu - nastawnia została jednak odbudowana. Od strony Okęcia znajduje się posterunek "Ps12" (wcześniej - SKP). Zarówno nastawnia, jak i posterunek SKP obsługują rogatki na przejazdach kolejowych. Z uwagi na brak widzialności semaforów wjazdowych od strony Okęcia stacja uległa znacznemu wydłużeniu - obecnie rozpoczyna się przed przystankiem w Nowej Iwicznej. Tym samym w granicach stacji znalazł się nowy posterunek "Ps11", obsługujący rogatki na przejeździe przy przystanku. Bezpośrednio przed modernizacją w obrębie przystanku znajdował się niestrzeżony przejazd - po przebudowie i korekcie łuku (co wiązało się również z przebudową toru do EC Siekierki) rogatki obsługiwane są na miejscu.

(aktualność: luty 2018r.)
Rok budowy
1934
Nazwa Lata obowiązywania
Piaseczno od 1934
Skrót telegraficzny
"Ps"
Współrzędne geograficzne
52.0660024, 21.0174886
Wysokość
109 m n.p.m.
Perony
Tor Długość Wysokość
Peron 1 1 300 m 0,76 m
Peron 2 2 300 m 0,76 m

Schemat stacji

Piaseczno new.png

Schemat archiwalny (2010)

Piaseczno.png

Galeria zdjęć

Dworzec.
Perony, widok w kierunku Czachówka.
Perony, widok w kierunku Okęcia.
Dworzec, widok z peronu 2.
Dworzec, widok od podjazdu.
Perony, widok od strony Okęcia.
Dworzec, widok ogólny.
Widok z wiaduktu na tory postojowe.
Wyjazd z toru postojowego w kierunku peronów.
Wyjazd w kierunku Czachówka.
Szlak w kierunku Czachówka.
Perony, widok od strony Okęcia.
Semafory drogowskazowe w kierunku Okęcia.
Nieczynne tory boczne.
Przejścia rozjazdowe, widok w kierunku peronów.
Wjazd na tory stacyjne (towarowe).
Przejazd w ciągu ul. Jana Pawła II.
Zmodernizowana nastawnia.
Nieczynna bocznica IKEI.
Semafory drogowskazowe w kierunku Czachówka.
Tory stacyjne.
Tory stacyjne.
Semafory wyjazdowe w kierunku Okęcia.
Strażnica (a obecnie posterunek Ps12) przy ul. Słonecznej.
Przejazd w ciągu ul. Słonecznej.
Wjazd na tory stacyjne od strony Okęcia.
Przejście trapezowe, widok w kierunku Okęcia.
Wjazd w tory stacyjne od strony Okęcia.
Semafory drogowskazowe od strony Okęcia.
Wyjazd w kierunku Nowej Iwicznej.
Przejazd przy p.o. Nowa Iwiczna, posterunek Ps11.
Perony p.o. Nowa Iwiczna, widok od strony Piaseczna.
Widok w kierunku stacji.
Perony p.o. Nowa Iwiczna.
Szlak w kierunku Warszawy Okęcia.