Oświęcim

Z Baza kolejowa
Skocz do: nawigacja, szukaj

Oświęcim jest dużą stacją węzłową, na której spotykają się dwutorowe linie kolejowe z kierunku Mysłowic, Spytkowic, Trzebinii i Czechowic-Dziedzic. Odgałęzia się tu także jednotorowa linia do kopalni Czeczott, a wewnątrz stacji biegnie jednotorowa łącznica, pozwalająca na przejazd z kierunku Mysłowic do Spytkowic i Trzebinii bez zmiany czoła pociągu.

Stacja podzielona jest na 3 okręgu nastawcze. Pierwszym jest okręg OwC, obsługujący łącznicę stacyjną oraz wjazdy z kierunku Spytkowic, Trzebinii i Mysłowic. W rejonie tym znajduje się nastawnia "OwC", posiadająca urządzenia przekaźnikowe. Od strony Mysłowic znajduje się natomiast posterunek SKP, obsługujący przejazd kolejowy. Za rejonem "OwC" zlokalizowany jest rejon "OwA", w obrębie którego znajduje się stacja pasażerska, posiadająca cztery perony (w sumie siedem krawędzi). Na wysokości peronów znajduje się również 9 torów towarowych. Perony z budynkiem dworca połączone są przejściem w poziomie szyn, natomiast na drugą stronę stacji prowadzi kładka nad torami. Za peronami odgałęzia się grupa torów odstawczych, wykorzystywana obecnie przez EZT. Poniżej torów towarowych funkcjonowała niegdyś lokomotywownia - obecnie tory trakcyjne zajmują pojazdy techniczne. W części południowej znajduje się nieużywana górka rozrządowa oraz odgałęzienie bocznicy betoniarni. Ruch pociągów jest tutaj prowadzony przez nastawnie "OwA", "OwA1" (urządzenia przekaźnikowe) oraz "OwA5" (urządzenia elektryczne suwakowe). W ostatniej z nich mieściła się również obsługa górki rozrządowej.

Kolejnym i ostatnim rejonem jest mocno dziś zapuszczony okręg "OwB". To tutaj odgałęziała się niegdyś bocznica hitlerowskiego obozu koncentracyjnego "Auschwitz-Birkenau". Bocznica ta jest dziś nieprzejezdna, jednak dobrze zachowana, zwłaszcza na terenie obozu. Na terenie stacji znajduje się natomiast ekspozycja po dawnej "Judenrampe", którą upamiętnia tablica oraz dwa kryte wagony. Obecnie rejon "OwB" to zaledwie 10 torów głównych, z których dwa posiadają możliwość wyjazdu jedynie do kopalni Czeczott, natomiast pozostałe 8 znajduje się na linii do Czechowic, od strony których znajduje się druga górka rozrządowa. Ruch pociągów prowadzony jest przez nastawnie "OwB" oraz "OwB1", które posiadają urządzenia mechaniczne - na nastawni dysponującej przebudowane na kluczowe. Od strony Czechowic funkcjonuje również strażnica przejazdowa. W rejonie tym już dawno temu planowano budowę nowych urządzeń SRK - wzniesiono widoczne w terenie dwa okazałe budynki nastawni. Nigdy nie zostały one jednak oddane do użytku.


Rok budowy
1856
Nazwa Lata obowiązywania
Oświęcim 1856 - 1939
Auschwitz 1939 - 1945
Oświęcim od 1945


Schemat stacji

schemat stacji

Galeria zdjęć

Rejon "OwA"

Rejon "OwB"

Rejon "OwC" i łącznica stacyjna