Mysłowice Kosztowy

Z Baza kolejowa
Skocz do: nawigacja, szukaj

Mysłowice Kosztowy to stacja węzłowa, składająca się z 3 posterunków zapowiadawczych.

Rejon "MKsA", położony od strony Imielina, stanowi posterunek odgałęźny. Rozpoczyna się tutaj dwutorowa łącznica w kierunku posterunku "MKsC". Ruch prowadzony jest przez jedną nastawnię, która posiada urządzenia przekaźnikowe z sygnalizacją świetlną.

Drugim rejonem jest "MKsB", w którym znajduje się częśc pasażerska - 2 perony jednokrawędziowe, zlokalizowane przed głowicą rozjazdową. Dociera tutaj jednotorowa linia, biegnąc z Tychów przez rejon "MKsC". Rejon ten to "właściwa" stacja, gdyż tylko tutaj istnieją tory dodatkowe (4) oraz 1 tor boczny. Ruch prowadzą dwie nastawnie: "MKsB" oraz "MKsB1", które posiadają urządzenia mechaniczne scentralizowane z sygnalizacją świetlną.

Trzecim i ostatnim jest rejon "MKsC", na którym zbiegają się szlaki z dwóch poprzednich rejonów oraz rozpoczyna łącznica do Kopalni "Wesoła". Znajduje się tutaj posterunek odgałęźny, na którym ruch pociągów prowadzi nastawnia "MKsC", wyposażona w urządzenia kluczowe - dawna nastawnia przekaźnikowa spłonęła w czasie pożaru lasu. Z nastawni obsługuje się też rogatki na przejeździe. Pamiątką po funkcjonującym niegdyś ruchu pasażerskim oraz służbowym są zachowane fragmenty peronów - w rejonie "MKsC" oraz na łącznicy "MKsA" - "MKsC".


Rok budowy
1909
Nazwa Lata obowiązywania
Kostow 1909 - 1922
Kosztowy 1922 - 1939
Kostow 1939 - 1945
Kosztowy 1945 - 1989
Mysłowice Kosztowy od 1990


Schemat stacji

Myslowice Kosztowy.gif

Galeria zdjęć


Rejon MKsA


Rejon MKsB


Rejon MKsC