Malinowo

Z Baza kolejowa
Skocz do: nawigacja, szukaj

Malinowo to posterunek odgałęźny, posiadający dosyć oryginalny układ torowy. Składa się w zasadzie z dwóch oddzielnych układów torowych.

Pierwszy (całkowicie niezelektryfikowany) znajduje się na wjeździe do stacji Tczew od strony Chojnic - odgałęzia się tu łącznica umożliwiająca wjazd "dołem" na tą stację, w perony 1 i 2 (wjazd "górą" umożliwia po modernizacji stacji wjazd jedynie w peron 4. Od tej łącznicy, po około 400 metrach odgałęzia się także tor do stacji towarowej Zajączkowo Tczewskie, umożliwiający zjazd do niej pociągów z kierunku Chojnic (wyjazd odbywa się przez posterunek Tczew Suchostrzygi). Odgałęzienie to zrealizowane jest przez charakterystyczny na tym posterunku symetryczny rozjazd łukowy.

Drugi układ torowy to zlokalizowany jest na towarowej "obwodnicy" Tczewa, którą stanowią dwie łącznice (729 i 735). Kursują po niej pociągi towarowe do wspomnianej stacji towarowej w Zajączkowie. Do torów obwodnicy dochodzi zaś wspomniany tor, prowadzący ze stacji towarowej do posterunku Tczew Suchostrzygi, umożliwiający wyjazd z niej w kierunku Chojnic.

Ruch pociągów po obydwu układach torowych prowadzony jest przez nastawnię "Ml", która posiada urządzenia mechaniczne scentralizowane z sygnalizacją świetlną. W każdym z kierunków zainstalowana jest blokada półsamoczynna, jedynie w kierunku Górek ruch prowadzony jest w oparciu o blokadę samoczynną Eac.


Rok budowy
1913
Nazwa Lata obowiązywania
Malinowo od 1913


Schemat posterunku

Malinowo.jpg

Galeria zdjęć

Nastawnia.
Nastawnia i oryginalne wyprowadzenie pędni.
Semafory wjazdowe od strony Tczewa (linia górna).
Rozjazd łukowy - w prawo do Zajączkowa, w lewo do Tczewa.
Latarnia rozjazdu łukowego.
Wjazd od strony Zajączkowa (łącznica 730).
Wjazd od strony Zajączkowa (łącznica 735)
Wyjazd w kierunku Górek.
Układ rozjazdowy w części niezelektryfikowanej.
Wyjazd w kierunku Zajączkowa.
Tarcza ostrzegawcza od strony Suchostrzygów.
Szlak w kierunku Tczewa (dolny).