Lubliniec

Z Baza kolejowa
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stacja kolejowa w Lublińcu to duży węzeł kolejowy, w którym krzyżuje się kilka linii kolejowych o znaczeniu pasażerskim i towarowym. Spotykają się tu trakty z kierunku Częstochowy, Wrocławia, Opola i Tarnowskich Gór. Uzupełnieniem jest także dwutorowa linia kolejowa z Paczyny, wybudowana w latach pięćdziesiątych i funkcjonująca jako towarowy ciąg wywozowy ze Śląska. Do grudnia 2014 roku na wszystkich liniach prowadzony był ruch pasażerski - głównie lokalny ruch osobowy, choć kursowało tutaj również kilka par pociągów międzywojewódzkich. Stacja posiada 7 torów głównych, z których 4 posiadają krawędzie peronowe - funkcjonują dwa niskie, dwukrawędziowe perony wyspowe. Na peronie pierwszym znajduje się posterunek dyżurnego peronowego. Dojście do peronów odbywa się przez przejście podziemne, bezpośrednio z budynku dworca. Stacja posiada również dość dużą liczbe torów bocznych, częściowo eksploatowanych.

Od 2011 roku na stacji realizowane były prace rewitalizacyjne, polegające głównie na wymianie nawierzchni torów i rozjazdów. Praktycznie wszystkie prace realizowane były w ramach projektów liniowych - rewitalizacji linii kolejowych nr 152, 143 oraz 61. Ostatni z tych projektóww wpłynął znacznie na obraz stacji w Lublińcu, dotychczas nastawionej na obsługę dużego ruchu towarowego. Prace na tej linii umożliwiły bowiem uruchomienie bezpośrednich połączeń pasażerskich z Wrocławia do Warszawy i Krakowa, prowadzonych przez Opole, Lubliniec i Częstochowę. Do czasu zakończenia prac na innych liniach przez Lubliniec kursuje do kilkunastu par pociągów kwalifikowanych i międzyregionalnych s tych relacjach. Na stacji w ramach prac przebudowano także oba perony oraz wyremontowano przejście pod torami. Uruchomienie połączeń nastąpiło w grudniu 2014 roku.

Jeszcze wówczas ruch pociągów prowadzony był przez nastawnie "Lbc" oraz "Lbc3", które posiadały urządzenia mechaniczne scentralizowane z sygnalizacją świetlną - wymieniane rozjazdy sukcesywnie były wyposażane w napędy elektryczne. Z nastawni wykonawczej obsługiwane były także rogatki na przejeździe kolejowym. W 2016 roku dokonano wymiany urządzeń sterujących na nastawni "Lbc3", gdzie zabudowano urządzenia przekaźnikowe z odwzorowaniem komputerowym. Nastawnię tą przemianowano na "LcB", natomiast dotychczasową dysponującą na "LcA". W 2017 roku wymieniono natomiast urządzenia na nastawni "LcA". Zdziwienie budzi natomiast fakt, że na stacji pomimo wymiany urządzeń pozostały dwa okręgi nastawcze. W granicach stacji funkcjonuje także strażnica przejazdowa od strony Pawonkowa, która obsługuje 1 przejazd kolejowy oraz dwa na szlaku w kierunku Pawonkowa.

(aktualność: wrzesień 2018 r.)
Rok budowy
1884
Nazwa Lata obowiązywania
Lublinitz 1884 - 1922
Lubliniec 1922 - 1939
Lublinitz 1939 - 1941
Loben 1942 - 1945
Lubliniec od 1945
Skrót telegraficzny
"LcA", "LcB", ex "Lbc"
Współrzędne geograficzne
50.6720079, 18.6920448
Wysokość
259 m n.p.m.
Perony
Tor Długość Wysokość
Peron 1 2 236 m 0,55 m
1
Peron 2 3 300 m 0,55 m
5


Schemat stacji

Alt text

Galeria zdjęć

Dworzec, widok od strony torów.
Wieża ciśnień.
Widok z peronów w kierunku wschodnim.
Perony, widok od strony wschodniej.
Widok ogólny na tory stacyjne.
Głowica rozjazdowa, widok w kierunku wschodnim.
Nastawnia "LcA".
Wjazd od strony wschodniej.
Bocznica składu opału.
Wyjazd w kierunku wschodnim.
Wjazd na tory bocznicowe.
Semafory wyjazdowe w kierunku wschodnim.
Wjazd od strony Jawornicy.
Tory stacyjne, widok z peronu 2.
Semafory wyjazdowe w kierunku Pawonkowa i Ciasnej.
Semafory wyjazdowe w kierunku Pawonkowa i Ciasnej, w tle ekspedycja towarowa.
Wjazd na tory stacyjne.
Dworzc, widok od podjazdu.
Wyjazd w kierunku Pawonkowa i Ciasnej.
Nastawnia "LcB".
Przejazd w ciągu ul. Częstochowskiej.
Wjazd od strony Pawonkowa i Ciasnej.
Perony, widok od strony zachodniej.
Wjazd od strony Pawonkowa i Ciasnej.
Semafory wjazdowe od strony Ciasnej.
Tarcze ostrzegawcze od strony Ciasnej.
Semafor wjazdowy od strony Pawonkowa.
Tarcza ostrzegawcza od strony Pawonkowa.