Lublin Główny

Z Baza kolejowa
Skocz do: nawigacja, szukaj

Lublin Główny to najważniejsza pod względem pasażerskim stacja województwa lubelskiego. Już od swego powstania posiadała ona lokomotywownię, pod koniec XIX wieku powstała natomiast południowa grupa torów towarowych. Stację zlokalizowano w pewnym oddaleniu od centrum miasta, co spowodowało że znalazła się w jego granicach dopiero w 1916 roku. Już wcześniej jednak rozbudowano ją o linie do Łukowa i Rozwadowa. W czasie wojny na głównej linii położono drugi tor, w krótkim okresie czasu dwutorowa była też linia do Łukowa. W latach 70. drugi tor uzyskał szlak do Zemborzyc. Na stacji rozpoczyna się także dwutorowy szlak do stacji rozrządowej Lublin Tatary, przebiegający po dawnej trasie szlaku do Świdnika. Ruch pociągów prowadzony jest jednak po jednym torze, drugi służy do jazd manewrowych (nie ma po nim przebiegów pociągowych). Całkowicie wewnątrz stacji przebiega natomiast tor łączący, prowadzący przez grupę torów towarowych.

Stacja posiada kilka grup torowych, z których można wyróżnić tory odstawcze dla składów pasażerskich, znajdujące się po obu stronach torów linii nr 7 i 68. Za tymi torami znajdują się trzy perony, z których jeden położony jest przy budynku dworca, natomiast dwa połączone są z nim przez przejście podziemne. Jeden z torów przy peronie 1 zakończony jest kozłem oporowym. Za peronami znajduje się jeszcze terminal, używany dawniej do przeładunku wagonów pocztowych. Obecnie żaden wagon pocztowy do Lublina już nie dociera. W środkowej części stacji znajdują się dwie duże lokomotywownie - prostokątna, służąca lokomotywom elektrycznym oraz wachlarzowa - dla lokomotyw spalinowych. Istnieje również niewielka hala, służąca m.in. do przeglądu autobusów szynowych. Poniżej lokomotywowni znajduje się również wspomniana grupa torów towarowych, z której tylko 5 torów ma charakter przelotowy. Pozostałe zakończone są kozłami oporowymi, po likwidacji głowicy rozjazdowej na wiadukcie ponad ulicą Kunickiego.

Ruch pociągów na stacji prowadzony jest przez trzy nastawnie dysponujące "LbA", "LbB" i "LbC", które znajdują się przy głowicach rozjazdowych i posiadają urządzenia przekaźnikowe z sygnalizacją świetlną. Z nastawnią "LbA" współpracuje również nastawnia wykonawcza "LbA1", posiadająca urządzenia elektryczne suwakowe. Przed zabudową urządzeń przekaźnikowych na nastawniach dysponujących istniała nastawnia dysponująca oraz pięć wykonawczych. Nastawnia dysponująca i cztery wykonawcze posiadały urządzenia suwakowe, natomiast nastawnia "Lb1" (obsługująca dwutorowy most na Bystrzycy i odgałęzienie linii rozwadowskiej) - urządzenia mechaniczne.


Rok budowy
1877
Nazwa Lata obowiązywania
Lublin 1877 - 2019
Lublin Główny od 2020


Schemat stacji

Schemat nieaktualny

schemat stacji

Galeria zdjęć