Linia kolejowa nr 99 Chabówka - Zakopane

Z Baza kolejowa
Skocz do: nawigacja, szukaj
Linia kolejowa o znaczeniu państwowym.
Szlak tuż przed stacją w Chabówce.
Most pomiędzy Chabówką, a Rokicinami.
Strażnica przejazdowa nr 2.
Przystanek Rokiciny Podhalańskie.
Peron przystanku.
Most za przystankiem w Rokicinach.
Widok z Przełęczy Sieniawskiej w stronę Chabówki..
Przystanek Pyzówka.
Szlak za przystankiem w Pyzówce..
Szlak Lasek - Sieniawa, widok od strony Lasku.
Szlak przed stacją w Lasku.
Zabudowania Nowego Targu i szlak od strony Lasku.
Długa prosta przed Nowym Targiem.
Most na Czarnym Dunajcu.
Wyjazd z Nowego Targu w kierunku Szaflar.
Wyjazd z Szaflar w kierunku Białego Dunajca.
Most na Porońcu za stacją w Poroninie.
Czołowa stacja końcowa w Zakopanem, widok od strony miasta.

Przebieg linii

Nazwa punktu Rodzaj punktu Kilometraż Pozostałe linie
Ekspozytura Centrum Zarządzania Ruchem Kolejowym w Krakowie
Zakład Linii Kolejowych w Nowym Sączu -
Xpo1z.gif Chabówka rozjazd początkowy -0,334 98
1zsc1z.gif stacja węzłowa 0,000 104
1zp1z.gif Rokiciny Podhalańskie przystanek osobowy 3,275 -
1zsc1z.gif Raba Wyżna stacja 5,621 -
1zsc1z.gif Sieniawa stacja 10,988 -
1zp1z.gif Pyzówka przystanek osobowy 15,052 -
1zsc1z.gif Lasek stacja 18,097 -
1zsc1z.gif Nowy Targ stacja 22,595 -
1zsc1z.gif Szaflary stacja 26,530 -
1zp1z.gif Szaflary Wieś przystanek osobowy 28,351 -
1zsc1z.gif Biały Dunajec stacja 33,856 -
1zsc1z.gif Poronin stacja 37,466 -
1zscx.gif Zakopane stacja końcowa 43,334 -

Informacje ogólne

Jednotorowa linia kolejowa z Chabówki do Zakopanego została oddana do użytku 25 października 1899 roku. Tego dnia o godzinie 9 wyruszył pierwszy pociąg z Zakopanego do Chabówki. Było to zwieńczenie długotrwałych starań o budowę połączenia z dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem wypoczynkowym, jakim już wówczas stało się Zakopane. Budowa linii miała również na celu rozwój gospodarczy Podhala. Głównym fundatorem i organizatorem budowy linii był Władysław Hrabia Zamoyski.

Początek linii kolejowej umiejscowiono na stacji w Chabówce, gdzie 15 lat wcześniej dotarła Kolej Transwersalna z kierunku Suchej. Umiejscowienie tej stacji oraz niekorzystne warunki terenowe powodują do dziś konieczność zmiany kierunku jazdy przez pociągi, podążające z Krakowa do Zakopanego. Ze stacji w Chabówce linia biegnie doliną Raby, wznosząc się z 448 do 711 m n.p.m., którą to wysokość osiąga w okolicy przystanku Pyzówka, zlokalizowanym praktycznie na samej Przełęczy Sieniawskiej. Za przełęczą opada dość stromo w kierunku Nowego Targu, przed którym przekracza most na Czarnym Dunajcu. Za Nowym Targiem linia biegnie doliną Białego Dunajca i ponownie wznosi się do aż Zakopanego, gdzie osiaga najwyższy punkt z całej trasy (835 m n.p.m.). Pierwszy odcinek linii jest bardzo kręty, co utrudnia prowadzenie pociągów, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych. Prędkość na nim ograniczona jest do 60 km/h (pomiędzy Rabą Wyżną, a Sieniawą - do 50 km/h). Odcinek od Nowego Targu do Zakopanego, pomimo dużych spadków, położony jest na dość prostym terenie, obok drogi krajowej nr 47 - dopuszczalna prędkość na nim wynosi 100 km/h.

Na linii zlokalizowanych jest aż 7 stacji pośrednich, co powoduje że najdłuższy szlak ma niespełna 7 kilometrów. Funkcjonują 3 przystanki osobowe. Pierwszy, w Rokicinach Podhalańskich posiada poczekalnię, adaptowaną z pudła starego wagonu kolejowego. Drugim jest Pyzówka, zlokalizowana na samej Przełęczy Sieniawskiej - tutaj dworzec jest do dziś zamieszkały. Ostatnim jest przystanek Szaflary Wieś, zlokalizowany na północ od stacji w Szaflarach. Prawie wszystkie stacje i przystanki zbudowane zostały podczas budowy linii. Wyjątkiem jest Lasek, otwarty w 1904 roku.

3 grudnia 1975 roku zakończyła się elektryfikacja linii zakopiańskiej - uruchomiono wówczas sieć trakcyjną na całym odcinku z Suchej Beskidzkiej. Na linii zagościły na dobre lokomotywy elektryczne serii EU07 i ET21 oraz elektryczne zespoły trakcyjne serii EN57 i EN71, których konstrukcja i wyposażenie (dodatkowy wagon silnikowy oraz stojaki na narty) dobrano specjalnie dla poprawienia parametrów zespołu na liniach górskich. Dziś, ze względnu na małe promienie łuków, zabronione jest kursowanie lokomotyw ET22 (z wyjątkiem zmodernizowanych do standardu 2000).

W latach 90. na linii pojawiły się również EZT serii ED72, obsługujące połączenia Inter Regio (wówczas w taryfie pospiesznej) "Rysy", "Kasprowy" i "Giewont". Dobrze skonstruowany rozkład jazdy umożliwiał pokonanie całej linii z Krakowa w 2 godziny i 30 minut, co stawało się wówczas konkurencyjne wobec transportu samochodowego. Niestety, zaniechanie dalszych prac (także w infrastrukturze) nad dalszym skróceniem czasu jazdy spowodował zmniejszenie zainteresowania tymi pociągami, a później ich likwidację.

Dziś całą linię poza sezonem pokonuje jedynie 5 par pociągów osobowych, ekspres Tatry (od 2012 roku kursujący codziennie) oraz nocny pociąg TLK z Gdyni. W sezonie letnim i zimowym ich liczba zwiększa się o połączenia dalekobieżne z północy Polski. Niektóre pociągi kursują także poza sezonem, w wybrane dni tygodnia.

Charakterystyka techniczna

  • jednotorowa
  • zelektryfikowana
  • prędkość drogowa: 50-100 km/h
  • szerokość toru: 1435 mm

Mapa linii

99.png


Wróć do:

Wykaz linii kolejowych (D29)