Linia kolejowa nr 48 Podkowa Leśna Główna - Milanówek Grudów

Z Baza kolejowa
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pociąg z Milanówka pod semaforem stacji Podkowa Leśna Główna.
Podkowa Leśna Zachodnia, peron przystanku.
Odejście linii do Milanówka.
Szlak w za Podkową.
Przystanek Polesie.
Pomiędzy Polesiem, a Milanówkiem.
Widok w kierunku Polesia.
Obecny koniec linii na przystanku Milanówek Grudów.

Przebieg linii

Nazwa punktu Rodzaj punktu Kilometraż Pozostałe linie
Warszawska Kolej Dojazdowa Sp. z o.o.
Xsc1z.gif Podkowa Leśna Główna stacja węzłowa 0,000 47
1zp1z.gif Podkowa Leśna Zachodnia przystanek osobowy 0,703 -
1zp1z.gif Polesie stacja węzłowa 1,531 -
1zsn1r.gif Milanówek Grudów przystanek osobowy (końcowy) 2,553 -
1rp1r.gif Milanówek Graniczna przystanek osobowy 3,096 -
1rpx.gif Milanówek WKD przystanek osobowy b.d. -

Informacje ogólne

Jednotorowe odgałęzienie Warszawskiej Kolei Dojazdowej z Podkowy Leśnej do Milanówka otwarto 1 października 1936 roku. Podobnie jak na całej linii, do miasta doprowadzono linię normalnotorową, zelektryfikowaną prądem stałym o napięciu 600V. Całe odgałęzienie miało długość niespełna 5 kilometrów. Odcinek od przystanku Milanówek Grudów do przystanku Milanówek WKD miał typowo miejski charakter i kończył się przed dworcem kolei państwowych. Na całej linii zlokalizowano w momencie budowy 5 przystanków. Przystanek Polesie zbudowany został po wojnie w 1950 roku, natomiast w 1945 roku zlikwidowany został przystanek Milanówek Prosta, a w 1951 - Milanówek Rynek.

Dziś linia rozpoczyna się na stacji w Podkowie Leśnej i biegnie początkowo równolegle przy otwartej w 1927 roku linii do Grodziska. Przy obu liniach znajduje się przystanek Podkowa Leśna Zachodnia, posiadający oddzielne perony dla każdej z linii, leżące po obu stronach przejazdu kolejowego. Za nim szlak odbija od linii grodziskiej na północ i po kilkuset metrach osiąga przystanek Polesie. Dalszy odcinek linii jest dosyć kręty i kończy się przystankiem Milanówek Grudów.

W latach 60. pociągi do Milanówka kursowały średnio co pół godziny - obsługiwane taborem serii EN80. Wagony te służyły od czasu zbudowania linii aż do lat siedemdziesiątych. Wówczas zastąpione zostały przez jednostki serii EN94, wyprodukowane w Pafawagu.

Niestety, linia nie dotrwała w swoim pierwotnym kształcie do dziś. W 1972 roku dokonano skrócenia trasy do przystanku Milanówek Graniczna, który stał się końcowym na ponad 20 lat. Związane to było z wzrastającym ruchem samochodów na ulicach oraz wymianą taboru na bardziej pojemny i cięższy.

Rozkład jazdy 1995/1996 był ostatnim, w którym pociągi osiągały przystanek Milanówek Graniczna. Wówczas ograniczono kursowanie pociągów do dzisiejszej końcówki - Milanówek Grudów. Torowisko na dalszym odcinku zostało rozebrane. Ograniczana była również liczba kursów - obecnie dociera tu 17 par pociągów, kursujących w stałych odstępach czasu - co godzinę.

Charakterystyka techniczna

  • jednotorowa
  • zelektryfikowana
  • szerokość toru: 1435 mm

Wróć do:

Wykaz linii kolejowych (D29)