Linia kolejowa nr 434 Mosty - Port Lotniczy Szczecin Goleniów

Z Baza kolejowa
Skocz do: nawigacja, szukaj
Linia kolejowa o znaczeniu państwowym.
Odejście od linii w kierunku Nowogardu.
Odcinek toru za rozjazdem nr 303.
Prosta.
Za przejazdem.
Linia kolejowa nr 434 zbudowana została w ramach zadania "Modernizacja regionalnej linii kolejowej 402 Goleniów - Kołobrzeg wraz z budową łącznicy do Portu Lotniczego Szczecin Goleniów". Zadanie to finansowane było z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Łączny koszt prac, obejmujących także remont linii do Kołobrzegu wyniósł 55 085 000 PLN. Pierwsze prace budowlane rozpoczęły się jesienią 2011 roku i obejmowały budowę niespełna czterokilometrowej, jednotorowej, niezelektryfikowanej linii. Jej początek znalazł się w kilometrze 135,770 linii 402, na nowym posterunku Mosty, około półtora kilometra za istniejącym do tej pory przystankiem Mosty. Linia odchodzi łukiem w kierunku północnym i po 812 metrach łączy się z linią nr 435, umożliwiającą jazdę do Portu z kierunku Nowogardu. Za odgałęzieniem biegnie ona nadal po łuku w kierunku północnym, i przechodzi w dość długi odcinek prosty, podzielony łukiem. Linia przecina istniejące tereny jednostki wojskowej nr 817 w Mostach.

Dopuszczalna prędkość rozkładowa na linii wynosi 100 km/h - wjazd na nią odbywa się płynnie, po rozjeździe w kierunku zwrotnym. Na całej linii obowiązują dwa ograniczenia prędkości - spowodowane ograniczoną widzialnością na przejazdach. Na linii znajdują się w sumie 4 przejazdy kolejowe, z których dwa posiadają kategorię "F" - są zabezpieczone zamkniętymi na stałe rogatkami, natomiast kolejne dwa - kategorię "D" (niestrzeżone).

29 maja odbył się inauguracyjny przejazd pociągu do przystanku lotniskowego, natomiast regularne kursowanie rozpoczęło się 9 czerwca. Linię obsługują pociągi kursujące w relacji Szczecin Główny - Kołobrzeg, łącznie trzy pary kursów. Od września planowane jest zwiększenie liczby połączeń, poprzez bezpośrednie kursy ze Szczecina.

Nazwa punktu Rodzaj punktu Kilometraż Pozostałe linie
Ekspozytura Centrum Zarządzania Ruchem Kolejowym w Szczecinie
Zakład Linii Kolejowych w Szczecinie -
Xpo1n.gif Mosty rozjazd początkowy 0,000 402
1npo1n.gif posterunek odgałęźny 0,306 -
1npo1n.gif rozjazd odgałęziający 0,812 435
1npx.gif Port Lotniczy Szczecin Goleniów przystanek osobowy 3,853 -
Przystanek końcowy
Koniec linii.
Widok od strony końca.
Wiata przystankowa.
Wyjazd w kierunku Mostów


Wróć do:

Wykaz linii kolejowych (D29)

Początek linii, łuk w kierunku Portu.
Łuk w kierunku północnym.
Przejazd kategorii F.
Łuk przed przystankiem końcowym.