Linia kolejowa nr 427 Mścice - Mielno Koszalińskie

Z Baza kolejowa
Skocz do: nawigacja, szukaj
Początek linii kolejowej na stacji w Mścicach, na łuku wyjazdowym obowiązuje prędkość 40 km/h.
Łuk wyjazdowy ze stacji w Mścicach.
Najstarszy szynobus w Województwie Zachodniopomorskim kilkanaście dni po reaktywacji połączenia, na stacji końcowej.
Dawny wyjazd ze stacji w kierunku Unieścia.
Rozebrany wjazd od strony Unieścia, widok w kierunku stacji.

Przebieg linii

Nazwa punktu Rodzaj punktu Kilometraż Pozostałe linie
Ekspozytura Centrum Zarządzania Ruchem Kolejowym w Szczecinie
Zakład Linii Kolejowych w Szczecinie
Xpo1n.gif Mścice rozjazd początkowy -0,140 402
1nsc1n.gif stacja węzłowa 0,000 -
1ngp1n.gif Urząd Miasta Koszalin 0,285 -
1nscx.gif Mielno Koszalińskie przystanek osobowy 5,025 -

Informacje ogólne

Jednotorową linię kolejową, łączącą podkoszalińską miejscowość Mścice z Mielnem otwarto do ruchu 18 sierpnia 1905 roku. Miała ona za zadanie połączyć miasto Koszalin z nadmorskim kurortem. Początkowy odcinek pociąg pokonywał po otwartej kilka lat wcześniej linii do Kołobrzegu, a na stacji w Mścicach odgałęziała się właściwa linia. Szybko jednak wskutek braku rentowności połączenia linia została zawieszono, pozostawiając na niej przewozy towarowe. W międzyczasie po powstaniu komunikacji tramwajowej w Koszalinie postanowiono doprowadzić linię tramwajową do stacji w Mścicach, skąd po wspólnym torze tramwaje kursowałyby z pociągami. 1 lipca 1913 takie połączenie stało się faktem, a na wspólnym odcinku linia została zelektryfikowana. Wówczas uruchomiono także przystanek Strzeżenice (Streitz). Po dotarciu do Mielna tramwaje jechały dalej, do Unieścia. Kursowanie tramwajów zakończyło się 30 września 1938 roku.

Po przejęciu linii przez administrację polską kursy pociągów szybko wznowiono, jednak już tylko do Mielna. Odcinek do Unieścia został rozebrany w 1945 roku, jednak w rozkładach jazdy miejscowość Uniesty (od 1947 roku Unieście) pojawiła się z adnotacją jako "na razie nieczynny". W 1947 roku na linii założono kursowanie 4 par pociągów, które pomiędzy Mścicami a Mielnem nie zatrzymywały się.

W 1988 roku linia doczekała się ponownej elektryfikacji, dokonanej przy okazji prac na linii Koszalin - Kołobrzeg. Do czasu elektryfikacji obsługę linii zapewniały "Ganze" - wagony motorowe serii SN61. 1 października 1989 roku pierwszy pociąg złożony z EZT wjechał na stację w Mielnie. Od tego czasu zapewniały one obsługę 7 par pociągów, jakie kursowały na linii. Tymczasem po równo 5 latach od elektryfikacji stało się coś niespodziewanego - kursy pociągów zostały zawieszone. Pozostał jedynie niewielki, lokalny ruch pociągów towarowych, który zakończył się kilka lat później. W 2002 roku zlikwidowano sieć trakcyjną, która ulegała częstym kradzieżom. Szlak kolejowy zaczął zarastać i pojawiła się groźba całkowitej likwidacji linii.

Zlikwidowanym połączeniem zainteresowały się jednak lokalne władze, co spowodowane było kłopotami z dojazdem do Mielna w sezonie letnim. Wówczas na drodze wojewódzkiej nr 165, biegnącej obok linii kolejowej, tworzą się długie korki, co znacznie utrudnia dojazd nad morze. Pojawiła się zatem koncepcja przywrócenia połączeń z Mielnem, przynajmniej na okres wakacyjny. Pierwsze działania poczyniono dopiero w 2008 roku, przejmując linię kolejową od PKP. Następnie dokonano remontu, polegającego na oczyszczeniu linii oraz wymianie podkładów drewnianych. Uzupełniono również braki w automatyce na stacji w Mścicach oraz zainstalowano SSP na skrzyżowaniu z DK11. Na linii pozostały "kikuty" starych słupów trakcyjnych bez sieci, a na linii ustanowiono prędkość rozkładową 60 km/h. 19 lipca 2008 roku wznowiono kursowanie pociągów - na trasę wyruszyło kilkanaście par, obsługiwanych szynobusem. Trasa jest jednak czynna tylko w sezonie letnim - po wakacjach ruch na niej zamiera.

Charakterystyka techniczna

  • jednotorowa
  • niezelektryfikowana
  • prędkość maksymalna: 40-60 km/h
  • szerokość toru: 1435 mm

Ciekawostki


Wróć do:

Wykaz linii kolejowych (D29)