Linia kolejowa nr 418 Sławno – Darłowo

Z Baza kolejowa
Skocz do: nawigacja, szukaj
Początek linii kolejowej w Sławnie.
Wjazd do Sławna od strony Darłowa.
Pomiędzy Boleszewem, a Sławnem.
Przystanek Boleszewo.
Prosta pomiędzy Sińczycą, a Nowym Jarosławiem.
Przystanek w Sińczycy
Pomiędzy Darłowem, a Sińczycą.
Wyjazd z Darłowa w kierunku Sławna.
Koniec linii północna część stacji Darłowo.

Przebieg linii

Nazwa punktu Rodzaj punktu Kilometraż Pozostałe linie
Ekspozytura Centrum Zarządzania Ruchem Kolejowym w Szczecinie
Zakład Linii Kolejowych w Szczecinie
Xpo1n.gif Sławno rozjazd początkowy 15,289 202
1nsc1n.gif stacja węzłowa 15,578 -
1np1n.gif Boleszewo przystanek osobowy 21,670 -
1np1n.gif Nowy Jarosław przystanek osobowy 26,060 -
1np1n.gif Sińczyca przystanek osobowy 28,700 -
1nsnx.gif Darłowo ładownia i p.o. 34,590 -

Informacje ogólne

Jednotorowa linia Sławno - Darłowo powstała jako element połączenia Korzybia z Darłowem. Uruchomiona została 15 listopada 1878 roku, dzięki czemu podniosła się znacznie ranga stacji w Sławnie, która z przelotowej stała się czterokierunkowym węzłem. Później uruchomiona została także linia do Ustki (1911), a połączenie z Polanowem przebudowano z wąskotorowego na normalnotorowe (1934) - od tego czasu przez 11 lat Sławno było sześciokierunkowym węzłem.


Wraz z budową linii zbudowano wszystkie istniejące do dziś przystanki, powstał także przystanek Darłowiec, który jednak zlikwidowany został już w 1949 roku. Przed wojną na omawianym odcinku prowadzony był ruch pociągów osobowych, które w 1939 roku kursowały w liczbie 8 par pociągów. W 1944 roku zaplanowane było 6 kursujących par pociągów. Po wojnie kursowanie pociągów szybko wznowiono, gdyż w rozkładzie jazdy z 1947 roku przewidzianych było 6 par pociągów, dla których czas przejazdu wynosił około 45 minut. Dwa z pociągów były osobowymi połączeniami dalekobieżnymi - z Gdyni oraz... Pszczółek. W roku 1965 po linii przewidziano kursowanie 5 par pociągów, z których jeden kursował w dłuższej relacji do/z Bytowa.


Spadające wielkości przewozów na trasie wynikające z niedostosowania oferty przewozowej spowodowały, że 1 września 1991 roku dokonano zamknięcia całego odcinka od Korzybia do Darłowa. Pierwszy odcinek rozebrany został już 6 lat później. Nad odcinkiem do Darłowa pojawiły się jednak jasne chmury - najpierw w ramach przygotowania do budowy poligonu NATO wyremontowany został cały szlak, dzięki czemu uchroniono linię od zagłady. Później województwo zachodniopomorskie zakupiło używane autobusy szynowe i 20 czerwca 2005 roku na linii wznowiono kursowanie pociągów. Na wyremontowanej linii autobusy szynowe mogą osiągać prędkość do 100 km/h. Od wznowienia ruchu pojawiły się niestety pewne problemy, związane z awaryjnością taboru, które powodowały konieczność zastępowania kursów autobusową komunikacją zastępczą. W ostatnim czasie jednak sytuacja się unormowała i regularnie można spotkać kursujący szynobus. Dzięki uzyskaniu bardzo dobrego czasu przejazdu - 21 minut, w wakacje kursuje tu do 9 par pociągów na dobę (poza sezonem - 7).

Niestety - od grudnia 2011 roku kursowanie pociągów pasażerskich zostało zawieszone.

Charakterystyka techniczna

  • jednotorowa
  • niezelektryfikowana
  • prędkość drogowa: 80 km/h (autobusy szynowe - 100 km/h)
  • szerokość toru: 1435 mm


Mapa linii

418.png


Wróć do:

Wykaz linii kolejowych (D29)