Linia kolejowa nr 346 Granica Państwa (Liberec) - Granica Państwa (Zittau)

Z Baza kolejowa
Skocz do: nawigacja, szukaj

Historia

Linia kolejowa pomiędzy Zittau a Libercem otwarta została 1 grudnia 1859 roku. Stała się ona przedłużeniem linii kolejowej, która dotarła do Zittau z Löbau już w 1848 roku. Pierwotnie trasa połączyła Królestwo Saksonii z Imperium Austrii, a po zmianach politycznych w drugiej połowie XIX wieku łączyła zjednoczone Niemcy z Austro-Węgrami. Kolejne zmiany nastąpiły po I wojnie światowej – wówczas po rozpadzie Austro-Węgier powstała Czechosłowacja; stan ten nie utrzymał się jednak długo, gdyż już w 1938 roku na skutek ustaleń konferencji monachijskiej rejon Liberca został włączony do III Rzeszy. W 1939 roku na linii kursowało około 20 par pociągów, w tym kilka par bezpośrednio z Drezna czy Gorlitz. Na jedynym, umiejscowionym na obecnych ziemiach polskich przystanku w Oberullersdorf (Kopaczów), zatrzymywało się do kilkunastu par pociągów osobowych. Część składów pospiesznych pokonywała odcinek z Zittau do Liberca bez zatrzymania.

Największe zmiany nastąpiły jednak po II wojnie światowej, gdy niemieckie dotychczas tereny, położone na wschód od Nysy Łużyckiej zostały przyznane Polsce. Granica polsko-czeska została natomiast utworzona na podstawie dotychczasowej granicy niemiecko-czeskiej. Skutkiem tego odcinek o długości 2759 metrów znalazł się na terytorium Polski, bez jakiegokolwiek bezpośredniego połączenia z pozostałą częścią sieci. Krótko po wojnie prowadzony był ruch pociągów przez Koleje Czechosłowackie, jednak na koniec 1945 został on zawieszony. Był to też ostatni rok funkcjonowania (jak dotychczas) przystanku osobowego w Kopaczowie. Dopiero w 1950 roku otwarte zostały przewozy tranzytowe z Varnsdorf do Liberca bez zatrzymania na terenie NRD i Polski, natomiast w 1977 roku wznowiony został ruch międzynarodowy pomiędzy NRD a Czechosłowacją.


Taka sytuacja utrzymała się zasadniczo do dnia dzisiejszego. Odcinkiem pomiędzy stacjami Zittau a Hrádek nad Nisou kursowała różna – w zależności od roku – liczba i kategoria pociągów. Po wejściu Czech do Unii Europejskiej z dniem 1 maja 2004 roku, znacznemu ułatwieniu uległy procedury zamawiania i realizacji przewozów, jak również odpraw pasażerów. Wskutek tego, pociągi na odcinku Varnsdorf – Liberec obsługiwane są przez niemieckiego przewoźnika Trilex, który kursuje z częstotliwością zbliżoną do godzinnej. Możliwy jest również zakup biletów w jednej, obszarowej taryfie.

Przebieg linii

Nazwa punktu Rodzaj punktu Kilometraż Pozostałe linie
Zakład Linii Kolejowych w Wałbrzychu -
1ngp1n.gif Granica Państwa (Liberec) punkt graniczny 21,769 SŽDC: 501
1nsr1n.png Kopaczów przystanek osobowy 22,300 -
1ngp1n.gif Granica Państwa (Zittau) punkt graniczny 24,528 DB: 6214

Charakterystyka

Jednotorowa linia przekracza granicę czesko-polską, za którą w odległości kilkuset metrów znajduje się przystanek osobowy w Kopaczowie. Dziś w jego bezpośredniej bliskości znajduje się przejazd kategorii D. Następnie biegnie ona wśród zabudowań Porajowa, gdzie przekracza lokalną drogę poprzez przejazd kategorii C. Za łukiem przechodzi ona w nasyp, a następnie poprzez częściowo łukowy, kamienny most nad Nysą Łużycką, przekracza granicę polsko-niemiecką.

Obecnie, ze względu na zły stan techniczny infrastruktury, na całej trasie obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h, choć przez pewien czas obowiązywała jedynie prędkość 30 km/h - podniesiono ją po wykonaniu prac utrzymaniowo-naprawczych. Polski odcinek znacznie jednak kontrastuje z przyległymi odcinkami w Czechach czy Niemczech, gdzie infrastruktura pozwala na osiąganie znacznie wyższych prędkości. Nadal nieczynny pozostaje przystanek w Kopaczowie, nie powstał również planowany przystanek w miejscowości Porajów.

Ze względu na swą specyfikę, ruch pociągów prowadzony jest pomiędzy stacjami w Zittau, a Hrádek nad Nisou, bez udziału strony polskiej. Nadzór nad funkcjonującym systemem sygnalizacji przejazdowej w Porajowie prowadzi dyżurny ruchu po stronie czeskiej. Linia podlega jednak Zakładowi Linii Kolejowych w Wałbrzychu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A..

Punkt graniczny - granica polsko-czeska

Widok w kierunku granicy.
Widok w kierunku Porajowa.
Zbliżenie na punkt graniczny.


Punkt graniczny - granica polsko-niemiecka

Most (wiadukt) graniczny.
Wjazd na obiekt.
Widok w kierunku Porajowa.
Widok na wiadukt.


Wróć do:

Wykaz linii kolejowych (D29)