Linia kolejowa nr 135 Gliwice Łabędy - Pyskowice

Z Baza kolejowa
Skocz do: nawigacja, szukaj
Linia kolejowa o znaczeniu państwowym.
Początek linii na stacji Gliwice Łabędy.
Wyjazd z Łabęd.
Szlak tuż za stacją.
Gliwice Kuźnica
Perony przed modernizacją.
Perony, widok od strony Pyskowic.
Perony po modernizacji.
Perony, widok w kierunku Pyskowic.
Szlak między Kuźnicą, a Pyskowicami.
Szlak przed Pyskowicami po modernizacji.
Szlak przed Pyskowicami.
Wyjazd w kierunku Łabęd.

Przebieg linii

Nazwa punktu Rodzaj punktu Kilometraż Pozostałe linie
Ekspozytura Centrum Zarządzania Ruchem Kolejowym w Sosnowcu
Zakład Linii Kolejowych w Tarnowskich Górach -
Xpo2z.gif Gliwice Łabędy rozjazd początkowy -0,408 137
2zsc2z.gif stacja węzłowa 0,000 168
2zp2z.gif Gliwice Kuźnica przystanek osobowy 1,977 -
2zsc2z.gif Pyskowice stacja węzłowa 5,309 -
2zpox.gif rozjazd końcowy 5,777 132

Informacje ogólne

Połączenie kolejowe z Gliwic do Pyskowic otwarte zostało 1 marca 1880 roku, jako jeden z elementów rozbudowy połączeń kolejowych w tym rejonie. Rok wcześniej otwarto połączenie z Pyskowic do Toszka, a w tym samym roku kolej żelazna połączyła Bytom z Pyskowicami. Linia umożliwiła zatem przejazd z kierunku Gliwic na kierunek Strzelec Opolskich.

Początkowo nie było na niej żadnych przystanków osobowych. Dopiero w 1942 roku zbudowano na niej przystanek Rotfeld, przemianowany po wojnie na Łabędy Przystanek, a w 1968 roku na Gliwice Kuźnica. Funkcjonował tam również posterunek odstępowy, obecnie już nieistniejący.

Około 1913 roku dobudowany został drugi tor. W 1939 roku linią kursowało 14 par pociągów osobowych, bez ruchu dalekobieżnego. Większość pociągów kursowała w relacji Pyskowice - Gliwice, część była przedłużona do Zabrza. W Pyskowicach następowało skomunikowanie z pociągami w kierunku Opola i Bytomia. Czas przejazdu wynosił około 6 minut.

Po wojnie ruch pociągów szybko wznowiono, a w 1947 roku linią kursowało 5 par pociągów relacji Gliwice - Pyskowice. Czas przejazdu wydłużył się i dla omawianego odcinka wynosił 11 minut (z zatrzymaniem w Kuźnicy). Przewozy jednak szybko rosły i już trzeciego października 1960 roku trasa została zelektryfikowana. W 1964 roku linią kursowało 20 par pociągów osobowych, z których większość stanowiły pociągi o relacjach z Katowic i Gliwic do Strzelec Opolskich lub Opola. Wśród tych pociągów wyróżniał się jednak pociąg osobowy relacji Kraków - Szczecin. Istniał również ruch pociągów typowo dalekobieżnych, kursujących z Katowic, Krakowa czy Rzeszowa do Słupska, Wrocławia czy wspomnianego Szczecina. Pociągi dalekobieżne korzystały jednak częściej z trasy przez Kędzierzyn-Koźle. W sumie trasą kursowały 3 pary pociągów pospiesznych.

Pod koniec lat osiemdziesiątych pojawił się projekt budowy kolei miejskiej, łączącej najważniejsze miasta konurbacji śląskiej. Kolej ta miała rozpoczynać się w Pyskowicach Mieście i przez Gliwice oraz Katowice biec dalej w kierunku Zagłębia Dąbrowskiego. Wzdłuż linii Łabędy - Pyskowice założono budowę drugiej pary torów oraz przystanku Gliwice Czechowice. Na stacjach w Łabędach oraz Pyskowicach wzniesiono nowe, przekaźnikowe nastawnie, które nigdy nie zostały uruchomione. Cały projekt zarzucono w latach dziewięćdziesiątych, które przyniosły spadek przewozu pasażerów i towarów. W 2005 roku trasę przemierzyły ostatnie dwa pociągi pospieszne: Galicja relacji Wrocław - Przemyśl - Wrocław oraz Bolko relacji Wrocław - Lublin - Wrocław. Od rozkładu 2005/2006 pozostały tylko pociągi osobowe. Przywrócenie kursowania pociągów dalekobieżnych nastąpiło w rozkładzie 2008/2009, z chwilą uruchomienia pierwszych pociągów interREGIO, które omijały trasę przez Kędzierzyn-Koźle.

Linia Gliwice Łabędy - Pyskowice jest częścią składową magistrali CE30, która swymi parametrami ma zapewnić sprawne prowadzenie ruchu pociągów towarowych. Również w związku z planowaną modernizacją trasy przez Kędzierzyn wykonana została rewitalizacja linii. Przeprowadzono naprawę główną torów szlakowych, wymianę sieci trakcyjnej oraz remont peronów w Łabędach oraz Gliwicach Kuźnicy. Prace przeprowadzono na przełomie 2010 i 2011 roku. Prace pozwoliły na przywrócenie konstrukcyjnej prędkości 100 km/h. Niższa prędkość obowiązuje jedynie na wyjeździe ze stacji Gliwice Łabędy oraz wjeździe do stacji Pyskowice.

Charakterystyka techniczna

  • dwutorowa
  • zelektryfikowana
  • prędkość drogowa 60-100 km/h
  • szerokość toru: 1435 mm

Wróć do:

Wykaz linii kolejowych (D29)