Laskowice Pomorskie

Z Baza kolejowa
Skocz do: nawigacja, szukaj

Laskowice Pomorskie to pięciokierunkowa stacja węzłowa, na której krzyżuje się dwutorowa Magistrala Węglowa z jednotorową, niezelektryfikowaną linią nr 208 (DziałdowoChojnice), a także rozpoczyna się jednotorowa linia do Bąka przez Osie i Czersk. Stacja posiada dość rozbudowany układ torowy, na który składa się 10 torów głównych oraz kilkanaście torów bocznych.

Na stacji wyróżnić można część pasażerską, w której znajdują się 3 perony z 5 krawędziami, połączone przejściem podziemnym z budynkiem dworca. W tej części znajduje się również 1 tor towarowy. W części towarowej znajdują się 3 tory główne, umożliwiające przyjmowanie pociągów o pełnej długości. Pomiędzy obiema grupami znajduje się grupa torów bocznych, na które niegdyś był prowadzony rozrząd wagonów z górki od strony Terespola Pomorskiego. W stacji zlokalizowano również bocznicę sekcji eksploatacji, halę IM Kraków oraz odcinek sieciowy. Sekcja w Laskowicach zajmuje tereny dawnej lokomotywowni. Największa bocznica – RPM Laskowice Pomorskie, rozciąga się na wschód od torów stacyjnych. Po stronie parzystej zlokalizowano natomiast dwie rampy ładunkowe, ogólnodostępną i należącą do wojska oraz plac ładunkowy.

Ruch pociągów na stacji prowadzony jest przez nastawnię „La”, która posiada urządzenia przekaźnikowe z sygnalizacją świetlną. W obrębie stacji znajduje się przejazd na drodze wojewódzkiej nr 239, obsługiwany przez posterunek „P1”, pełniący również funkcję SKP.


(aktualność: maj 2016r.)
Rok budowy
1852
Nazwa Lata obowiązywania
Laskowitz 1852 - 1909
Laskowitz (Westpreussen) 1910 - 1920
Laskowice 1920 - 1939
Laskowitz (Westpreussen) 1939 - 1942
Lassewitz 1943 - 1945
Laskowice Pomorskie od 1945


Schemat stacji

Laskowice Pomorskie 2016.png