Krzyż

Z Baza kolejowa
Skocz do: nawigacja, szukaj

Krzyż jest stacją węzłową o rozbudowanym układzie torowym, na której bezkolizyjnie krzyżują się linie: zelektryfikowana z Poznania do Szczecina oraz niezelektryfikowana z Tczewa do Kostrzyna. Stacja posiada układ dwugrupowy z dworcem usytuowanym pomiędzy obiema grupami torów. Strona południowa służy zasadniczo obsłudze pociągów na magistrali Poznań - Szczecin i składają się na nią 3 tory pasażerskie, położone przy jednokrawędziowym peronie przylegającym do dworca oraz dwukrawędziowym wyspowym. Za torami pasażerskimi znajduje się część towarowa, w skład której wchodzą 5 torów głównych dodatkowych. W tej części stacji znajduje się również lokomotywownia, będąca ostatnią jednostką obsługującą niezmodernizowane lokomotywy serii SU45. Lokomotywownia ta jest obecnie wykorzystywana przez Przewozy Regionalne.

Północna strona stacji służy natomiast obsłudze niezelektryfikowanego ciągu Tczew - Kostrzyn, niegdyś części Królewskiej Kolei Wschodniej "Ostbahn". Znajdują się tu również trzy krawędzie peronowe - jedna przylegająca do dworca oraz dwie, stanowiące peron wyspowy. W przeszłości funkcjonował także jednokrawędziowy peron nr 5, służący obsłudze lokalnej linii w kierunku Wałcza. Oprócz nich funkcjonują tu 3 tory towarowe.

Obie grupy torów połączone są poprzez tor łącznikowy nr 3 od strony wschodniej oraz pełną głowicę rozjazdową od strony zachodniej. Perony połączone są kładką nad torami, która służy także do komunikacji z północną częścią miejscowości - w odróżnieniu od wielu tego typu rozwiązań, dworzec nie posiada publicznej drogi dojazdowej. Pomiędzy peronami nr 3 i 4 funkcjonowało niegdyś przejście podziemne, jednak zostało ono zamknięte. Ruch pociągów prowadzony jest przez nastawnię "Kr" oraz "Kr1", które posiadają urządzenia przekaźnikowe z sygnalizacją świetlną. Od strony Piły znajduje się dodatkowo posterunek SKP.


(aktualność: styczeń 2017r.)


Rok budowy
1851
Nazwa Lata obowiązywania
Kreuz a.d. Ostbahn 1851 - 1866
Kreuz 1867 - 1898
Kreuz Staatsbahnhof 1899 - 1901
Kreuz 1902 - 1945
Krzyż od 1945


Schemat stacji

Alt text

Galeria zdjęć

Dworzec, widok od strony południowej.
Perony południowe.
Wyjazd ze strony południowej w kierunku Szczecina.
Tory stacyjne.
Perony południowe, widok w kierunku Wronek.
Wyjazd w kierunku Szczecina.
Tory sekcji eksploatacji.
Wjazd na tory południowe.
Dworzec, widok od strony północnej.
Perony północne, widok w kierunku Gorzowa.
Perony północne.
Tory stacyjne.
Nastawnia dysponująca.
Przejazd na drodze wewnętrznej, obsługiwany z nastawni.
Wjazd na północną grupę torów.
Rozebrany wyjazd w kierunku Człopy.
Pozostałości po wjeździe z kierunku Człopy.
Posterunek SKP.
Wjazd od strony Piły.
Wyjazd w kierunku Piły.
Połączenie obu grup torowych od strony Piły i Wronek.
Głowica rozjazdowa od strony Piły.
Wyjazd w kierunku Piły, zakończenie elektryfikacji.
Garaż.
Garaż przy budynku dworca, odstawione lokomotywy.
Semafory wyjazdowe w kierunku Piły.