Kraków Zabłocie

Z Baza kolejowa
Skocz do: nawigacja, szukaj
Posterunek odgałęźny Kraków Zabłocie powstał w 2016 roku w ramach budowy łącznicy kolejowej "Kraków Zabłocie - Kraków Krzemionki", która umożliwi pociągom w relacjach Kraków Główny - Skawina przejazd na linię kolejową nr 94 bez zmiany czoła pociągu na stacji Kraków Płaszów. Łącznica ta uruchomiona zostanie w grudniu 2017 roku. Na posterunek składają się 4 rozjazdy, z których dwa odgałęziają tory łącznicy, a kolejne dwa stanowią żeberka ochronne. Odejście łącznicy wykonane jest bezkolizyjnie względem linii nr 91. Urządzenia sterowania ruchem kolejowym zlokalizowano w nastawni na stacji Kraków Płaszów, skąd posterunek jest sterowany zdalnie. Przebudowie uległ również sam przystanek, który pozostaje nieczynny od 2015 roku. W grudniu 2017 r. standard obsługi podróżnych na przystanku ulegnie jednak znacznej poprawie - podróżni otrzymają nowe, zadaszone perony o wysokości 0,76m z halą peronową, a dostęp do przystanku umożliwią m.in. schody ruchome.

Równolegle obok budowanej łącznicy rozpoczęły się prace, mające na celu rozbudowę istniejącej linii nr 91 do czterotorowej, w celu odseparowania ruchu aglomeracyjnego od dalekobieżnego. Na odcinku w centralnej części Krakowa, tj. pomiędzy ulicami Kopernika a Miodową, istniejący nasyp zostanie zastąpiony przez estakadę. Z uwagi na konieczność długotrwałych zamknięć torowych przed mostem na Wiśle zlokalizowano tymczasowy posterunek odgałęźny (przejście z linii dwutorowej w jednotorową), co umożliwia skrócenie odcinka z zamknięciem. Przejście rozjazdowe zlokalizowano w okolicy dawnego posterunku odgałęźnego Kraków Wesoła, na którym rozpoczynała się lokalna linia do Kocmyrzowa. Posterunek ten włączono w skład pogp Kraków Zabłocie.

W niedalekiej perspektywie nastąpią kolejne zmiany na posterunku odgałęźnym Kraków Zabłocie - w pierwszej kolejności, po oddaniu do użytku estakady przejście rozjazdowe zostanie odwrócone. Kolejną zmianą będzie przeniesienie rozjazdów odgałęziających na tory zewnętrzne, co zostanie połączone z rozbudową przystanku o dodatkowe krawędzie peronowe.

(aktualność: październik 2017r.)
Rok budowy
b.d.
Nazwa Lata obowiązywania
Kraków Zabłocie od 1978
Skrót telegraficzny
"KZ"
Współrzędne geograficzne
50.0481847, 19.9573215
Wysokość
203 m n.p.m.
Perony
Tor Długość Wysokość
Peron 1 1 200 m 0,76 m
Peron 2 2 200 m 0,76 m


Schemat posterunku

Krakow Zablocie.png


Galeria zdjęć

Perony, widok od strony mostu.
Hala peronowa.
Przystanek, widok z Bulwaru Podolskiego.
Most na Wiśle - widok przed rozbudową.
Wjazd na tor nr 2 łącznicy.
Wjazd na tor nr 1 łącznicy.
Wiadukt toru nr 2 nad linią nr 91.
Tarcze ostrzegawcze do semaforów wjazdowych od strony Bonarki.
Tymczasowe przejście rozjazdowe - widok w kierunku Krakowa Głównego.
Wjazd na most - po prawej pierwotny semafor wjazdowy od strony Krakowa Głównego.
Wjazd na most na Wiśle.
Szlak w kierunku Krakowa Głównego.
Semafor wjazdowy od strony Krakowa Głównego.
Hala peronowa, widok od strony Płaszowa.
Rozjazdy włączające łącznicę.
Semafor wjazdowy od strony Bonarki z toru nr 1.