Kraków Swoszowice

Z Baza kolejowa
Skocz do: nawigacja, szukaj

Kraków Swoszowice to dawna stacja pośrednia, pełniąca już tylko rolę przystanku osobowego. Pierwsze etapy likwidacji stacji przebiegły już dobrych kilkanaście lat temu, gdy zlikwidowano wjazd na tory boczne, a także wyłączono z nastawiania rozjazdy w rejonie nastawni dysponującej. Kolejny etap miał miejsce w 2010 i 2011 roku, gdy w ramach modernizacji szlaku do Krakowa Bonarki zlikwidowano rozjazdy w rejonie nastawni wykonawczej (która również uległa likwidacji w 2011 roku). Po likwidacji tego okręgu nie było już możliwości zmiany toru jazdy pociągów, gdyż trapezowe przejścia rozjazdowe od strony Skawiny zostały zamknięte na stałe. Tor dodatkowy nr 4 zmienił swój status na boczny i został zabezpieczony wykolejnicą. Ruch pociągów prowadzony był już tylko z nastawni dysponującej, która posiadała urządzenia kluczowe z sygnalizacją świetlną. Na posterunku następowało też "przejście" z blokady samoczynnej dwukierunkowej na jednokierunkową, co było praktycznie jedynym sensownym powodem jego istnienia.

W roku 2015 przebudowano przejazd kolejowy w ciągu ul. Kąpielowej, który od tego roku był już nastawiany zdalnie, a nie z nastawni. Później dokonano formalnej likwidacji stacji i otwarcia nowego posterunku odgałęźnego Kraków Opatkowice, który przejął funkcję połączenia torów głównych zasadniczych. Posterunek zlokalizowany został w środku szlaku pomiędzy Bonarką, a Skawiną.

W Swoszowicach nadal znajduje się natomiast przystanek osobowy, a obsługa podróżnych odbywa się przy jednym, dwukrawędziowym peronie wyspowym.


Rok budowy
1884
Nazwa Lata obowiązywania
Swoszowice 1884 - 1967
Kraków Swoszowice od 1968


Schemat posterunku

Krakow Swoszowice.jpg

Galeria zdjęć