Karpacz

Z Baza kolejowa
Skocz do: nawigacja, szukaj
Karpacz to dawna stacja końcowa, położona na krótkiej, siedmiokilometrowej linii z Mysłakowic. Obecnie jest ona wyłączona z eksploatacji - ostatnie planowe pociągi pasażerskie dojechały tu w 2000 roku. Przed wojną linia z Mysłakowic była zelektryfikowana systemem prądu przemiennego 15 kV 16 2/3 Hz, niemniej eksploatacja trakcji elektrycznej została zakończona w 1945 roku - po wojnie dojeżdżały tu już tylko składy parowe i spalinowe.

Na stacji znajdowały się pierwotnie 2 tory główne, z których jeden leżał przy peronie przydworcowym. Uzupełnieniem układu w tym rejonie był tor boczny, natomiast po drugiej stronie przejazdu w ciągu ul. Kolejowej znajdowały się dwa tory boczne, przylegające do placu ładunkowego i ramp. Obecnie część układu torowego została już rozebrana, a sama linia w kierunku Mysłakowic pozostaje nieprzejezdna.

Kilka lat temu dokonano remontu budynku dworca, z przeznaczeniem obiektu na muzeum zabawek. W ramach prac wykonano również remont wiaty peronowej, połączony z demontażem podwieszonego doń sygnalizatora. Niestety, w ramach prac doszło również do uszkodzenia peronu przydworcowego. Przed zamknięciem ruch pociągów prowadzony był z nastawni "Kp", która znajdowała się w budynku dworca i posiadała urządzenia mechaniczne kluczowe. W zakresie semaforów wyjazdowych stacja posiadała semafor grupowy oraz dwa sygnalizatory sygnału zastępczego.

(aktualność: marzec 2018r.)
Rok budowy
1895
Nazwa Lata obowiązywania
Krummhübel 1895 - 1945
Krzywa Góra 1946 - 1947
Karpacz od 1947
Skrót telegraficzny
"Kp"
Współrzędne geograficzne
50.7826516, 15.761799
Wysokość
550 m n.p.m.
Perony
Tor Długość Wysokość
Peron 1, 1a ok. 200 m b.d.


Schemat stacji

Karpacz.png


Galeria zdjęć

Dworzec.
Częściowo zniszczony peron, wyremontowana wiata.
Wjazd od strony Mysłakowic.
Dworzec i peron, widok od strony Mysłakowic.
Widok w kierunku Mysłakowic, semafor wyjazdowy grupowy.
Widok w kierunku końca linii.
Widok od strony końca linii.
Koniec linii.
Widok ogólny.