Granica Państwa Zgorzelec - Görlitz

Z Baza kolejowa
Skocz do: nawigacja, szukaj

Punkt graniczny znajduje się na końcu linii: Wrocław Świebodzki - Zgorzelec - Granica Państwa (kilometr 202,455) oraz Granica Państwa - Görlitz (kilometr 251,715). Przejście to jest normalnotorowe i niezelektryfikowane. Przed wojną przejście to było zelektryfikowane, jednak później sieć trakcyjna została zlikwidowana. W latach 2018-2019 sieć trakcyjna została zabudowana, a następnie uruchomiona od strony polskiej na odcinku do Granicy Państwa.

Obecnie odbywa się tutaj tylko ruch pasażerski, gdyż towarowy jest kierowany przez przejście Węgliniec - Bielawa Dolna - Horka. Ruch ten to kilkanaście par pociągów regionalnych, kursujących ze Zgorzelca w kierunku Drezna oraz z kierunku Jeleniej Góry i Legnicy do Görlitz. Całość obsługiwana jest trakcją spalinową polskich i niemieckich przewoźników. Do Niemiec nie ma natomiast pociągów bezposrednich z Wrocławia, gdyż te prowadzone są trakcją elektryczną i kończą bieg w Zgorzelcu.

Granicę Państw stanowi rzeka Nysa Łużycka. Linia kolejowa biegnie ponad nią po wiadukcie, którym przechodzi również nad dwiema drogami: w Zgorzelcu i Görlitz. Utrzymanie mostu należy do obowiązków strony polskiej. Szlaki do stacji granicznych są obecnie zmodernizowane (w tym stacja Zgorzelec, której modernizację zakończono w 2009 roku). Most graniczny został zmodernizowany w latach 2013-2014.

Odcinek niemiecki do stacji Görlitz figuruje w polskim wykazie jako linia 493. W niemieckim wykazie zaś odcinek Görlitz - Granica zakwalifikowano jako linia 6211, zaś Granica - Zgorzelec jako 7802.

Most, widok od strony polskiej.
Wjazd na most od strony polskiej.
Zbliżenie.
Widok na most od strony niemieckiej.
Wjazd na most od strony niemieckiej.
Zbliżenie na most.


Zdjęcia archiwalne - przed elektryfikacją.
Wjazd na wiadukt od strony Niemiec.
Widok na wiadukt od strony Niemiec.
Widok na polski przyczółek wiaduktu.
Wjazd na wiadukt od strony Polski.