Granica Państwa Muszyna-Plaveč

Z Baza kolejowa
Skocz do: nawigacja, szukaj

Jedno z dwóch zelektryfikowanych przejść granicznych ze Słowacją znajduje się w Małopolsce, na zwieńczeniu ponad 145-kilometrowej linii nr 96 z Tarnowa przez Nowy Sącz i Muszynę, do Leluchowa. Po stronie słowackiej zelektryfikowana linia biegnie dalej przez Plaveč, Prešov do stacji węzłowej Kysak, gdzie włącza się w główną, północną magistralę kolei słowackich: Žilina - Košice.

Przejście wykorzystywane jest głównie w ruchu towarowym, natomiast od 2019 roku uruchamiane są sezonowe pociągi turystyczne w relacji Muszyna - Poprad Tatry.

Przejście graniczne jest zelektryfikowane, sieć trakcyjna po polskiej stronie została oddana do eksploatacji w 1987 roku, natomiast rok później - po stronie słowackiej, ale tylko na odcinku granica - Plaveč. Pełna elektryfikacja połączenia z magistralą Žilina - Košice nastąpiła dopiero w 1997 roku.

Na odcinku eksploatowanym w ruchu granicznym, pomiędzy stacjami Muszyna i Plaveč znajdują się 3 przystanki osobowe: Muszyna Poprad i Leluchów po stronie polskiej oraz Čirč po stronie słowackiej - wszystkie nieeksploatowane obecnie w regularnym ruchu pasażerskim. Funkcjonuje też posterunek odgałęźny Orlov (dawna stacja), na której znajduje się przystanek osobowy oraz odgałęzienie łącznicy, umożliwiającej pominięcie stacji Plaveč dla jazdy w kierunku stacji Prešov.

Most na Smereczku, tuż za nim znajduje się granica.
Widok w kierunku Muszyny, w oddali przystanek Leluchów.
Zbliżenie na punkt graniczny.
Polska kabina sekcyjna tuż przy granicy.