Gorzów Wielkopolski

Z Baza kolejowa
Skocz do: nawigacja, szukaj

Gorzów Wielkopolski to stacja węzłowa, na której spotykają się tory z kierunku Międzyrzecza, Krzyża, Kostrzyna oraz Myśliborza. Ostatni z wymienionych kierunków jako linia funkcjonuje obecnie tylko do ładowni Gorzów Wielkopolski Wieprzyce, zaś dalej szlak używany był ostatnio dla dowozu kruszywa na budowę drogi ekspresowej S3. Po jej zakończeniu linia prawdopodobnie nie będzie użytkowana, zaś najkrótsze połączenie Gorzowa ze Szczecinem przestanie istnieć.

Stacja obecnie składa się z części pasażerskiej, którą stanowią dwie grupy torów - perony 1 i 2 dla kierunku Krzyża, posiadające w sumie 3 tory. Obecnie używane są tylko dwa z nich (przy peronie 1), zaś tor przy peronie 2 nie został oddany do ponownego użytku po remoncie w latach 90. Dwa kolejne perony (3 i 4) posiadają również 3 krawędzie, służące jednak głównie obsłudze ruchu lokalnego w kierunku Międzyrzecza. Wszystkie perony z budynkiem dworca połączone są przejściem podziemnym, zaś pomiędzy peronami 2 i 3 znajduje się grupa torów ładunkowych, wraz z magazynem ekspedycji towarowej.

Za peronami w kierunku Kostrzyna znajduje się niewielka grupa torów towarowych, składająca się z trzech torów głównych oraz 5 torów bocznych. Przejazd z kierunku Międzyrzecza możliwy jest zarówno torem tranzytowym ponad grupą torów towarowych, jak i na tą grupę, poprzez skomplikowany układ rozjazdów.

Poniżej peronów znajduje się dawna lokomotywownia, posiadająca niegdyś obrotnicę oraz suwnicę bramową. Obecnie funkcjonuje tu zakład naprawczy wagonów towarowych. Od strony Kostrzyna odgałęziają się również dwie bocznice.

Ruch pociągów na stacji prowadzony jest przez 4 nastawnie. Wszystkie (Go, Go1, Go3, Go4) posiadają urządzenia elektryczne suwakowe typu Siemens&Halske, a jeszcze w latach 60. na stacji funkcjonowały semafory kształtowe nastawiane silnikami elektrycznymi. Obecnie nad całą stacją "panuje" sygnalizacja świetlna. Od strony Wawrowa funkcjonuje też posterunek przejazdowy, obsługujący dwa komplety rogatek.

Ciekawostką w Gorzowie jest istniejąca estakada, prowadząca wzdłuż Warty. Obecnie istnieje na niej tylko jeden tor, co jest skutkiem znacznego pogorszenia się jej stanu od lat 90., gdy dokonano rozsunięcie torów szlakowych na zewnątrz konstrukcji. Po likwidacji jednego toru za estakadą wykonano rozjazd łączący oba tory szlakowe, a całość włączono do sterowania z nastawni "Go1". Obecnie dozwolona prędkość na estakadzie to jedynie 40 km/h, a odcinek jednotorowy ma długość 1333 metry. Po likwidacji toru pozostała także niedokończona głowica rozjazdowa w rejonie "Go1".


Rok budowy
1857
Nazwa Lata obowiązywania
Landsberg a. Warthe 1857 - 1895
Landsberg (Warte) Hauptbahnhof 1896 - 1909
Landsberg (Warte) 1910 - 1943
Landsberg (Warte) Hauptbahnhof 1944 - 1945
Gorzów nad Wartą 1945 - 1946
Gorzów Wielkopolski od 1947


Schemat stacji

schemat stacji

Galeria zdjęć