Gdańsk Zaspa Towarowa

Z Baza kolejowa
Skocz do: nawigacja, szukaj

Gdańsk Zaspa Towarowa to stacja, obsługująca tzw. port wewnętrzny w Gdańsku, tj. obejmujący obszar na zachód od Martwej Wisły. Początek ma tu kilka bocznic, prowadzących m.in. do Stoczni Gdańskiej, Elektrociepłowni oraz cały system bocznic do nabrzeży. Do stacji dochodzą dwie jednotorowe linie kolejowe z kierunku Gdańska Głównego, z których użytkowana jest głównie linia nr 227, natomiast po linii 249, z uwagi na niekorzystne włączenie w układ torowy stacji Gdańsk Główny, ruch pociągów prowadzony jest sporadycznie. Rozpoczyna się tu także linia nr 722, będąca właściwie torem obsługującym zespół bocznic Gdańsk Wiślany (m.in. bocznicę PKN Orlen).

Na dzisiejszy układ torowy stacji składa się grupa torów położona pomiędzy okręgami "Zp" i "Zp1", w której mieszczą się tory przyjazdowe, odjazdowe, a także grupa torów porządkowych, służąca niegdyś do rozrządu składów wagonów od strony Nowego Portu. Druga grupa torów, znajdująca się za wiaduktem ul. Uczniowskiej służy obecnie praktycznie tylko prowadzeniu manewrów (jako tory wyciągowe) oraz przeciąganiu składów w kierunku bocznic. Dalej w kierunku północnym układ torowy jest zdekompletowany (w tym została rozebrana jedna z grup torowych).

Ruch pociągów na stacji prowadzony jest przez nastawnie "Zp" oraz "Zp1". Nastawnia dysponująca posiada urządzenia elektryczne suwakowe, natomiast wykonawcza - mechaniczne scentralizowane z sygnalizacją świetlną. Nastawnia wykonawcza obsługuje również rogatki na przejściu dla pieszych, które znajduje się przed stacją od strony Gdańska. Na stacji działała niegdyś nastawnia "Zp2", obsługująca północny kraniec grupy torów 45-51 oraz rozebraną grupę 62-78, a także pokaźnych rozmiarów parowozownia z zapleczem.

Oprócz ruchu towarowego, stacja Gdańsk Zaspa Towarowa przez szereg lat obsługiwała planowy ruch pasażerski na linii Gdańsk Główny - Gdańsk Nowy Port, będący odnogą linii SKM, obsługiwaną w latach 1951-1969 trakcją elektryczną prądu stałego o napięciu 800 V, natomiast później - taborem produkcji polskiej (EZT serii EN57). Na terenie stacji, przy linii nr 249 znajdują się do dziś dwa nieczynne już przystanki osobowe - Gdańsk Kolonia oraz Gdańsk Zaspa Towarowa, natomiast na ze stacji w kierunku północnym prowadziła krótka, ślepa linia, na której zlokalizowano przystanki Gdańsk Brzeźno oraz Gdańsk Nowy Port. W roku 2002 dokonano jednak zamknięcia dla ruchu przystanku Gdańsk Nowy Port oraz skrócenia linii do przystanku w Brzeźnie, natomiast w 2005 zawieszono wszelki ruch pasażerski.

Po sześciu latach od likwidacji ruchu pasażerskiego dokonał się pewien zwrot w kwestii reaktywacji przewozów - w ramach przygotowań do turnieju Euro 2012 wyremontowane zostały linie nr 249 oraz 227 (wraz z budową przejścia rozjazdowego 1-2), a na wysokości wybudowanego stadionu Energa Gdańsk zbudowano przystanek osobowy Gdańsk Stadion Expo, do którego docierają jednak tylko okazjonalne pociągi pasażerskie. W 2013 roku w okolicach stadionu otwarto natomiast budynek Międzynarodowych Targów Gdańskich, który co dwa lata gości kolejowe Targi Trako - dla ich celów przygotowano 4 tory wystawowe (wcześniej wystawa mieściła się w okolicach stacji Gdańsk Oliwa).


(aktualność: maj 2016r.)
Rok budowy
1895
Nazwa Lata obowiązywania
Saspe 1895 - 1945
Zaspa 1945 - 1961
Gdańsk Zaspa 1962 - 1974
Gdańsk Zaspa Towarowa od 1975


Schemat stacji

Gdansk Zaspa Towarowa 2016.png


Galeria zdjęć

Głowica rozjazdowa od strony Gdańska Głównego.
Głowica rozjazdowa.
Wyjazd w kierunku Gdańska Wiślanego.
Głowica rozjazdowa, widok od strony Gdańska Wiślanego.
Wjazd od strony Gdańska Wiślanego.
Wyjazd w kierunku Gdańska Głównego.
Peron przystanku Gdańsk Kolonia.
Wjazd od strony Gdańska Głównego.
Semafory wjazdowe od strony Gdańska Głównego.
Przejście w poziomie szyn, zamykane z nastawni.
Tarcze ostrzegawcze od strony Gdańska Głównego.
Nastawnia wykonawcza.
Tory stacyjne 15-20.
Widok w kierunku Gdańska Głównego.
Peron przystanku Gdańsk Stadion Expo.
Tory wystawowe targów Trako.
Semafory wyjazdowe w kierunku Gdańska Głównego.
Tory wystawowe.
Semafory drogowskazowe w kierunku Gdańska Brzeźna.
Nastawnia dysponująca.
Widok z górki rozrządowej na tory grupy 8-16.
Dawne tory tranzytowe, widok od strony Brzeźna.
Głowica rozjazdowa, widok w kierunku nastawni; w tle wiadukt Drogi Zielonej.
Koniec czynnego odcinka linii, widok w kierunku Brzeźna.
Opuszczony posterunek ustawiacza.
Tory grupy 17-20.
Widok z górki rozrządowej w kierunku Brzeźna.
Wieża ciśnień.
Tory grupy 45-51.
Tory grupy 45-51, widok z wiaduktu.
Budynek PKP Cargo.
Peron dawnego przystanku Gdańsk Zaspa Towarowa.
Peron dawnego przystanku Gdańsk Zaspa Towarowa, widok od strony Brzeźna.
Częściowo rozebrany tor linii nr 249.
Tory 45-51.
Tory 45-51, widok od strony Brzeźna.
Pozostałości głowicy rozjazdowej od strony Brzeźna.
Widok od strony Brzeźna.
Wiadukt ul. Ignacego Krasickiego, widok w kierunku Brzeźna.
Koniec linii nr 227, wjazd na bocznice portowe.
Widok w kierunku stacji.
Dawny semafor wjazdowy od strony Brzeźna.
Peron przystanku Gdańsk Brzeźno.
Tarcza ostrzegawcza od strony Brzeźna.
Formalny, nieużywany koniec linii nr 249.