Chorwacja 2017

Z Baza kolejowa
Skocz do: nawigacja, szukaj

CRO.png

Do Chorwacji latem 2017 roku dotarłem międzynarodowym pociągiem pospiesznym z Budapesztu, jadącym trasą m.in. wzdłuż jeziora Balaton. Na stacji końcowej w Zagrzebiu przesiadłem się w nocny pociąg do Splitu, by nad ranem obudzić się nad ekstremalnie gorącym tego dnia (i kilku kolejnych) Wybrzeżem Adriatyku. W ciągu kilku kolejnych dni (nocowałem w miejscowości Kaštel Stari) udało się odwiedzić m.in. Split, Šibenik, położoną na prowincji stację Perković i dużą stację w Kninie, który jeszcze w połowie lat 90. był ostatnią siedzibą zrewoltowanych sił. Zapraszam do zobaczenia zdjęć, ponadto kilka lepszych "opracowań" znaleźć można w kategorii Chorwacja.

Croatia1.JPG Koprivnica. Elektrowóz 1142-005 z pociągiem międzynarodowym rel. Budapeszt - Zagrzeb oczekuje godziny odjazdu. Na stacji do 3 wagonów kursujących w pełnej relacji dołączone zostały 4 wagony kursujące do Belgradu. Lokomotywa natomiast przejęła pociąg po stronie węgierskiej w Gyékényes, gdzie nastąpiła zmiana kierunku jazdy oraz kontrola dokumentów przez służby węgierskie i chorwackie.
Croatia2.JPG Austriacka elektryczna lokomotywa manewrowa serii 1063 018-6 na stacji Koprivnica, sprzęgnięta z drugim egzemplarzem tej serii (020-2). Lokomotywy tego typu są tutaj zatrudniane również do pracy pociągowej.
Croatia3.JPG Fasada głównego dworca kolejowego w Zagrzebiu późnym wieczorem.
Croatia4.JPG Zagrzeb. Elektrowóz 1142-008 w nowym malowaniu ze składem nocnego pociągu pospiesznego relacji Zagrzeb - Split. Lokomotywa poprowadzi pociąg do stacji Ogulin, gdzie nastąpi zmiana kierunku jazdy i trakcji na spalinową.
Croatia5.JPG Poranek na stacji Kaštel Stari. Po odjeździe pociągu pospiesznego do Splitu na swój kurs oczekuje SZT 7 123 012 jako pociąg osobowy Kaštel Stari - Split.
Croatia6.JPG Upalne popołudnie na stacji Kaštel Stari. Tym razem stary szwedzki wagon motorowy 7 122 007 oczekuje na odjazd jako pociąg osobowy do Splitu.
Croatia7.JPG Jednostka spalinowa 7 123 014 oczekuje na odjazd ze stacji początkoej w Splicie jako pociąg ICN (InterCity Nagibni - wychylny) do Zagrzebia.
Croatia8.JPG Ponownie stary szwedzki wagon motorowy 7 122 007, tym razem na stacji końcowej w Splicie.
Croatia9.JPG Wagon-autokuszeta przed wieczornym załadunkiem na stacji w Splicie. Tego typu wagony docierają tutaj nocnym pociągiem pospiesznym z Zagrzebia.
Croatia10.JPG Oddany do eksploatacji kilka lat temu przystanek osobowy Kaštel Kambelovac i ponownie wagon motorowy 7 122 007 jako pociąg do stacji Kaštel Stari.
Croatia11.JPG Kolejny SZT - 7 123 013 jako opóźniony pociąg ICN z Zagrzebia na jednym z wielu łuków szlaku Kaštel Stari - Kaštel Sućurac.
Croatia12.JPG Widok w kierunku Splitu.
Croatia13.JPG Ponownie zespół 7 123 013 tym razem jako pociąg osobowy ze Splitu ukończył bieg na stacji Perković. Na stacji kilkanaście razy dziennie dochodzi do skomunikowań różnych pociągów...
Croatia14.JPG Spalinowa lokomotywa manewrowa podczas jazdy po torach stacyjnych w stacji Šibenik. Lokomotywa przybyła tu z nieodległej stacji towarowej w celu tankowania.
Croatia15.JPG Wagon 7 122 029 jako pociąg do Perković przed odjazdem ze stacji Šibenik. Po prawej lokomotywa manewrowa.
Croatia16.JPG Ten sam wagon już na stacji w Perković. Jak wspomniano wcześniej, na stacji tej dochodzi regularnie do skomunikowań pociągów w trzech relacjach: Knin - Šibenik, Perković - Split, Split - Perković. Ponadto praktycznie na wszystkie kursy pociągów dalekobieżnych uruchamiane są połączenia relacji Šibenik - Perković.
Croatia17.JPG SZT 7 123 014 jako pociąg ICN Split - Zagrzeb opuszcza Perković.
Croatia18.JPG SZT 7 122 010 jako pociąg osobowy Knin - Šibenik w oczekiwaniu na krzyżowanie i skomunikowanie w stacji Perković.
Croatia19.JPG Duet lokomotyw serii 2 062 (jako pierwsza - 025) oraz SZT serii 7 122 007 odstawione na torach stacji Solin. Jest to główna stacja obsługująca port w Splicie oraz miejsce obrządzania lokomotyw spalinowych.
Croatia20.JPG SZT 7 123 012 wyjeżdża ze stacji Split Predgrađe w kierunku głównego dworca w Splicie, aby podstawić się na pociąg do Perković.
Croatia25.JPG Widok na miasto Knin oraz stację kolejową z górującego nad miastem zamku.
Croatia27.JPG Lokomotywa serii 2 062 wjeżdża na stację w Kninie.
Croatia29.JPG Wyjazd ze stacji Knin w kierunku Splitu. W środkowej części kadru wjazd na bocznicę zakładów naprawczych.
Croatia22.JPG Warsztaty naprawcze w Kninie.
Croatia30.JPG Wyjazd ze stacji Knin na północ. Od lewej: linia do Zadaru (czynna w ruchu towarowym, pasażersko - KKA), linia do Ogulina, zdeelektryfikowana i nieczynna linia przez Bośnię i Hercegowinę do Zagrzebia.
Croatia33.JPG Wjazd do stacji Knin. Pozostałości sieci trakcyjnej po elektryfikacji linii z Zagrzebia, funkcjonującej tu zaldwie przez 4 lata, do czasu wybuchu wojny domowej.
Croatia35.JPG Obdrapany, choć w znacznej części zagospodarowany budynek dworcowy w Kninie.
Croatia36.JPG Perony stacji w Kninie.
Croatia37.JPG Knin. Wyjazd w kierunku Splitu.