Żagań

Z Baza kolejowa
Skocz do: nawigacja, szukaj

Żagań jest dużą stacją węzłową, na której w przeszłości krzyżowały się linie kolejowe, prowadzące aż z 6 kierunków. Do dziś nie zachowało się połączenie z Zebrzydową, natomiast wyjazd w kierunku Nowej Soli pozostaje nieprzejezdny (koniec linii tuż przed mostem na Bobrze, przez pewien czas wjazd na linię był możliwy poprzez tymczasowy rozjazd, zabudowany w torze linii nr 14). Ruch pasażerski prowadzony jest jedynie na linii z Miłkowic do Żar, natomiast towarowy dodatkowo w kierunku Jankowej, Głogowa i Bieniowa (składy pasażerskie w kierunku tej ostatniej stacji kursują przez Żary).

Stację w Żaganiu można podzielić na część pasażerską oraz grupy towarowe. Część pasażerską stanowi 5 dwukrawędziowych peronów, połączonych przejściem podziemnym z budynkiem dworca oraz wyjściem w kierunku ulicy Kolejowej. Układ torowy zapewnia dość dużą uniwersalność, choć nie jest możliwy wyjazd z każdego peronu w każdym kierunku. Za peronami w kierunku zachodnim następuje rozwidlenie na 3 grupy torowe. Najmniejsza jest grupa południowa, na którą składają się tylko 3 tory główne - zapewnia ona wyjazd pociągów na linię w kierunku Jankowej Żagańskiej. W środku znajduje się tzw. grupa "B", złożona z 9 torów głównych. Dawniej znajdowała się tutaj górka rozrządowa, po której pozostały tylko tarcze oraz ruina nastawni "Żg2". Część torów została zakończona kozłami oporowymi, nastąpiła rozbiórka głowicy rozjazdowej. Ostatnią z grup jest grupa "A", obsługująca wyjazd w kierunku Bieniowa. Również i tutaj znajdowała się górka rozrządowa, na której tory zostały już rozebrane. Zachowała się natomiast grupa torów kierunkowych 211-218. Zlikwidowano nastawnię "Żg1", która odpowiadała za rozrząd składów z górki.

Pomiędzy grupą A i B znajduje się nieczynna lokomotywownia wachlarzowa, która przeszła do historii głównie dzięki utrzymywanym w tym rejonie lokomotywom spalinowym (m.in. serii ST44 i SU46). Na przełomie lat 2009 i 2010 została ona zamknięta i postawiona w stan likwidacji. Wokół lokomotywowni znajduje się również kilkanaście torów trakcyjnych, zapewniających obsługę pojazdów trakcyjnych.

Choć obecnie Żagań to mocno podupadły węzeł kolejowy, warto dodać że stacja ta w latach 80. została kompleksowo zmodernizowana - wymieniona została nawierzchnia większości torów i urządzenia sterowania ruchem, które zabudowano m.in. na nastawni Żg (przekaźnikowe typu PB). Obecnie oprócz nastawni funkcjonuje jeszcze strażnica przejazdowa przy wyjeździe w kierunku Jankowej, jednak dawniej funkcjonowały (oprócz wspomnianych nastawni "Żg1" i "Żg2") posterunki SKP, które zostały zastąpione przez kamery TVU.


(aktualność: styczeń 2016r.)
Rok budowy
1846
Nazwa Lata obowiązywania
Sagan 1846 - 1945
Żegań 1945 - 1946
Żagań od 1947


Schemat stacji

Alt text