Świnoujście

Z Baza kolejowa
Skocz do: nawigacja, szukaj

Świnoujście to obecnie jedna z największych stacji portowych w Polsce. Obsługuje ona składy towarowe, przyjeżdżające tutaj i następnie przez jazdę manewrową transportowane do nabrzeży. Do Świnoujścia dociera też także kilka par pociągów dalekobieżnych, kursujących w wakacje. Stacja podzielona jest na dwa duże rejony - "SiA" oraz "SiB", stanowiące oddzielne posterunku zapowiadawcze. Funkcjonuje także portowy rejon "SiP".

Rejon "SiA" to duża stacja towarowa, posiadająca kilka grup torowych. Docierają tu 3 tory szlakowe z Lubiewa, z których jeden prowadzi do zlikwidowanego okręgu "SiA1". W okręgu tym do dziś pozostały dwa semafory kształtowe, obecnie nieczynne. Ta grupa torów posiadała świetlne tarcze zaporowe, które zostały zlikwidowane - obecnie jest wykorzystywana do manewrów m.in. przez górkę rozrządową. Rozjady od strony Lubiewa posiadają obecnie napęd ręczny, zaś w rejonie górki rozrządowej funkcjonuje nastawnia "SiA3", króra posiada urządzenia mechaniczne scentralizowane. Kolejną jest grupa torów, która jako jedyna posiada semafory wyjazdowe, a wjazd na nią możliwy jest z torów linii 401. Tu także około 10 lat temu spotkać można było semafory kształtowe, wymienione później na świetlne. W tym miejscu kończy się dwutorowy odcinek linii, dalej w kierunku rejonu "SiB" prowadzi tylko jeden tor pasażerski. Ta grupa torów obsługiwana jest przez nastawnię "SiA", która posiada urządzenia mechaniczne scentralizowane oraz "SiA4", z urządzeniami kluczowymi. Na wysokości tej nastawni znajduje się nieużywany peron przystanku służbowego. Dalej możliwy jest przejazd w kierunku stacji portowej - okręgu "SiP", a także na bocznice zachodnich nabrzeży. Znajduje się tu także świetlny semafor wyjazdowy grupowy w kierunku "SiB". Ostatnim okręgiem jest rejon "SiA5", który posiada urządzenia przekaźnikowe typu E. Jest to nastawnia manewrowa, obsługująca ruch po torze do portu oraz przejazd kolejowy. Za przejazdem znajdują się, obsługiwane przez tą nastawnię tory odstawcze dla składów wagonowych, które przetaczane są tu z rejonu "SiB" po torze manewrowym.

W rejonie tej stacji znajdują się także 2 przystanki osobowe - Świnoujście Przytór i Świnoujście Warszów.

Rejon "SiB" to głównie pasażerska część stacji, na której pociągi kończą bieg. Znajdują się tutaj dwa perony - jeden jednokrawędziowy przy budynku dworca oraz drugi dwukrawędziowy wyspowy. Przy nich znajdują się trzy tory główne. Istnieje też czwarty tor główny, który nie posiada krawędzi peronowej. Na stacji odgałęzia się też tor do Bazy Promów, umożliwiający wjazd wagonom na dwa stanowiska promowe. Tuż za peronami zlokalizowany jest peron przystanku Świnoujście Port, który w rzeczywistości jest przedłużeniem peronu 1 stacji Świnoujście i znajduje się w jej granicach. Na wysokości tego przystanku znajdują się tory odstawcze, na których ma miejsce postój pociągów, zestawionych z EZT. Od strony stacji towarowej docierają tutaj dwa tory, z których jeden służy przebiegom pociągowym, zaś drugi jest torem manewrowym - nim odstawiane są składy pasażerskie na tory postojowe. Istnieje też bezpośrednie połączenie z rejonem "SiP".

Rok budowy
1900
Nazwa Lata obowiązywania
Pritter 1900 - 1945
Przytor 1945 - 1957
Przytór 1958 - 1973
Świnoujście Przytór od 1974
Rok budowy
1972
Nazwa Lata obowiązywania
Świnoujście Odra 1972 - 2013
Świnoujście Warszów od 2013
Rok budowy
1900
Nazwa Lata obowiązywania
Ostswine 1900 - 1945
Warszów 1945 - 1946
Odra Port 1947 - 1948
Odra 1949 - 1953
Odra Port 1954 - 1964
Świnoujście od 1965
Rok budowy
1901
Nazwa Lata obowiązywania
Ostswine Ladungstelle 1901 - 1945
Odra Port 1949 - 1953
Świnoujście Port od 1968

Schemat stacji (część towarowa - SiA)

Swinoujscie SiA.png

Schemat stacji (część pasażerska - SiB)

Swinoujscie SiB.png

Galeria zdjęć

Część towarowa

Część pasażerska