Łaskarzew

Z Baza kolejowa
Skocz do: nawigacja, szukaj

Łaskarzew to dawna stacja pośrednia, położona na 74. kilometrze linii. Posiadała ona 4 tory główne oraz jeden tor boczny, przylegający do niewielkiego placu ładunkowego. Tory główne zasadnicze połączone były przejściami rozjazdowymi - krzyżowym od strony Rudy Talubskiej oraz trapezowym od strony Sobolewa. W północnej części stacji znajduje się most na rzece Promnik, wyremontowany około 2013 roku - wcześniej obowiązywało na nim ograniczenie do 100 km/h. Ruch pociągów prowadzony był przez nastawnię "Łs", która posiadała urządzenia przekaźnikowe z sygnalizacją świetlną. Nastawnia obsługiwała również rogatki na przejeździe, a stwierdzenie końca pociągu od strony Rudy odbywało się przy pomocy urządzeń TVU).

Niespełna kilometr przed stacją znajduje się przystanek osobowy Łaskarzew Przystanek, wybudowany w latach siedemdziesiątych. Posiada on dwa jednokrawędziowe perony (wcześniej znajdowały się w rejonie stacji). Perony połączone są poprzez przejazd kolejowy, posiadający urządzenia samoczynnej sygnalizacji przejazdowej z półrogatkami (kategoria B), zabudowane w 2008 roku.

W 2017 roku rozpoczęła się modernizacja odcinka Pilawa - Dęblin, połączona ze wstrzymaniem ruchu od Garwolina do Dęblina. W ramach prac dokonano likwidacji stacji w Łaskarzewie i utworzono posterunek odgałęźny z ładownią. Bez zmian pozostała lokalizacja przystanku Łaskarzew Przystanek

Rok budowy
1910
Nazwa Lata obowiązywania
Łaskarzew 1910 - 1915
Laskarzew 1915 - 1918
Łaskarzew 1918 - 1939
Laskarzew 1939 - 1944
Łaskarzew od 1945
Rok budowy
1978
Nazwa Lata obowiązywania
Łaskarzew Przystanek od 1978


Schemat stacji

Laskarzew.png