Łącznica nr 684 Borowiany - Krupski Młyn

Z Baza kolejowa
Skocz do: nawigacja, szukaj
Początek łącznicy, po lewej linia do Fosowskich.
Łuk w kierunku Krupskiego Młyna.
Semafor wjazdowy na posterunek Borowiany.
Widok w kierunku Borowian.
Odejście od linii 152.
Wjazd na posterunek Krupski Młyn.

Przebieg linii

Nazwa punktu Rodzaj punktu Kilometraż Pozostałe linie
Ekspozytura Centrum Zarządzania Ruchem Kolejowym w Sosnowcu
Zakład Linii Kolejowych w Tarnowskich Górach -
Xpo1r1z.png Borowiany rozjazd początkowy 0,144 144
1r1zgp1r1z.gif Zakład Linii Kolejowych w Częstochowie 1,200 -
1r1zpox.png Krupski Młyn rozjazd końcowy 1,715 152

Informacje ogólne

Łącznicę z Borowian do Krupskiego Młyna zbudowano i oddano do użytku w 1973 roku, podczas prac mających na celu usprawnienie zachodniego ciągu wywozowego ze Śląska. Rok wcześniej oddano do użytku drugi tor na linii z Paczyny do Lublińca, rozpoczęto też prace elektryfikacyjne.

Łącznica umożliwiła przejazd pociągów z kierunku Tarnowskich Gór do Lublińca, odciążając linię przez Koszęcin. Nigdy nie kursowały nią pociągi pasażerskie - zdarzały się jednak awaryjne objazdy na skutek wypadku lub innych zdarzeń. Łącznica posiadała 2 tory - bardziej było to jednak związane z możliwością zatrzymania i krzyżowania pociągów na niej, niż rzeczywistymi potrzebami przewozowymi. Pociągi nie musiały zatrzymywać się i blokować szlaku przed posterunkami Borowiany i Krupski Młyn. 22 grudnia 1980 roku łącznicę zelektryfikowano.

Na skutek spadku w przewozach towarowych łącznica stawała się coraz mniej potrzebna. Z czasem wyłączono z ruchu tor nr 1 i pozbawiono go sieci trakcyjnej. Następnie oficjalnie przekształcono łącznicę w jednotorową, choć toru nie zlikwidowano fizycznie.

W 2010 roku podczas rewitalizacji linii Paczyna - Lubliniec przebudowano układ torowy posterunku Krupski Młyn, likwidując wjazd na tor nr 1. Wówczas dokonano także fizycznej rozbiórki toru, choć fragmentami pozostawiono szyny i podkłady. Tor nr 2 nadal pozostaje zelektryfikowany i przejezdny, choć mocno zarośnięty. Nosi też ślady sporadycznego użytkowania.

Charakterystyka techniczna

  • jednotorowa
  • zelektryfikowana
  • prędkość drogowa: 30 km/h
  • szerokość toru: 1435 mm

Wróć do:

Wykaz linii kolejowych (D29)