Łącznica nr 602 Kraków Przedmieście - Kraków Olsza

Z Baza kolejowa
Skocz do: nawigacja, szukaj
Linia kolejowa o znaczeniu państwowym.
Początek łącznicy na posterunku odgałęźnym Kraków Przedmieście.
Wjazd na posterunek Kraków Przedmieście.
Widok w kierunku Olszy, w oddali powtarzacz semafora wjazdowego.
Wiadukt al. 29 Listopada.
Wyjazd w kierunku Przedmieścia.
Wyjazd w kierunku Przedmieścia ze stacji Kraków Olsza.

Przebieg łącznicy

Nazwa punktu Rodzaj punktu Kilometraż Pozostałe linie
Ekspozytura Centrum Zarządzania Ruchem Kolejowym w Krakowie
Zakład Linii Kolejowych w Krakowie -
Xpo1z.gif Kraków Przedmieście rozjazd początkowy 0,000 8
1zpox.gif Kraków Olsza rozjazd końcowy 0,821 100

Informacje ogólne

Jednotorowa łącznica z posterunku odgałęźnego Kraków Przedmieście do stacji Kraków Olsza została zbudowana i uruchomiona w 1943 roku, podczas prac nad budową "małej" obwodnicy Krakowa. Równocześnie powstały łącznice z Przedmieścia do stacji Kraków Główny Towarowy. Łącznica umożliwiła prowadzenie pociągów towarowych z linii warszawskiej bezpośrednio do stacji rozrządowej Kraków Prokocim Towarowy, bez potrzeby przejazdu przez stację Kraków Główny. W 1960 roku została ona zelektryfikowana.

Łącznica rozpoczyna się rozjazdem nr 3 na posterunku Przedmieście i od razu przechodzi w duży spadek oraz ostry łuk w lewo, co powoduje konieczność ograniczenia prędkości do 40 km/h. Jest ona bardzo krótka - ma 821 metrów długości, po których kończy się na rozjeździe nr 2 stacji Kraków Olsza. Z tych względów unika się zatrzymań pod semaforami wjazdowymi, a pociągi z kierunku Prokocimia czekają na zwolnienie szlaku do Batowic na torach stacyjnych Krakowa Olszy.

Ruch pociągów na łącznicy prowadzony jest przy pomocy blokady liniowej z torem izolowanym, posiadającej bloki żądania i dania zgody. Po łącznicy prowadzony jest tylko ruch towarowy - okazjonalnie zdarzają się także przejazdy pociągów pasażerskich, np. podczas zakłóceń w ruchu na szlaku do Krakowa Głównego. W 2011 roku z łącznicy korzystały niektóre pociągi TLK, omijające stację Kraków Główny z powodu remontu peronów.

Charakterystyka techniczna

  • jednotorowa
  • zelektryfikowana
  • prędkość drogowa: 40 km/h
  • szerokość toru: 1435 mm


Wróć do:
Wykaz linii kolejowych (D29)