Łącznica nr 581 Świdnik - Świdnik Port Lotniczy

Z Baza kolejowa
Skocz do: nawigacja, szukaj
Linia kolejowa o znaczeniu państwowym.
Prosta przed Świdnikiem, w te nowy wiadukt.
Linia obok elektrociepłowni.
Środkowa część linii.
Łuk w kierunku Świdnika.
Prace elektryfikacyjne.
Pociąg do Lublina na przystanku początkowym.
SA134 jako pociąg specjalny, przed elektryfikacją.
Kozioł oporowy na końcu linii.

Przebieg łącznicy

Nazwa punktu Rodzaj punktu Kilometraż Pozostałe linie
Ekspozytura Centrum Zarządzania Ruchem Kolejowym w Lublinie
Zakład Linii Kolejowych w Lublinie -
Xpo1z.gif Świdnik rozjazd początkowy -0,526 7
1zsc1z.gif stacja węzłowa 0,000 67
1zp1z.gif Świdnik Miasto przystanek osobowy 0,818 -
1zpx.gif Świdnik Port Lotniczy przystanek osobowy 3,094 -

Informacje ogólne

Jednotorowa linia kolejowa ze stacji Świdnik do Portu Lotniczego to jeden z najmłodszych odcinków, zbudowanych w Polsce. Pierwsze plany budowy połączenia pojawiły się wraz z pomysłem budowy nowego portu lotniczego, mającego za zadanie obsługiwać Lublin i pobliskie miejscowości. Cała inwestycja była współfinansowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Cała linia ma długość 3691 metrów, z których nowy odcinek stanowi około 2500 metrów - pierwszy kilometr trasy wiedzie bowiem przez istniejące dotychczas tory stacji w Świdniku oraz dawny tor bocznicy Elektrociepłowni. Na linii znajduje się przystanek pośredni - Świdnik Miasto, wspólny z linią dorohuską.

W ramach prac nad budową połączenia wykonane zostały m.in. nowe odgałęzienie bocznicy elektrociepłowni, dwa nowe przejazdy z urządzeniami automatyki oraz dodatkowa krawędź peronowa na przystanku Świdnik Miasto. Pierwotnie linia planowana była jako niezelektryfikowana, jednak w drugiej połowie 2012 roku zdecydowano o jej elektryfikacji, głównie z uwagi na ułatwienie obsługi i możliwość powiązania obiegów taboru, kursującego w kierunku Dęblina. Przystanek końcowy został zbudowany przez Port Lotniczy Lublin i posiada dwa wysokie, jednokrawędziowe perony, zlokalizowane po obu stronach toru.

Pierwszy pociąg, złożony z szynobusu SA134 zawiózł chętnych 1 grudnia z okazji Dnia Otwartego Portu Lotniczego. Regularna eksploatacja rozpoczęła się 17 grudnia 2012 roku - linię obsługują zmodernizowane EZT serii EN57AL, wykonując 5 kursów w ciągu dnia.


Charakterystyka techniczna

  • jednotorowa
  • zelektryfikowana
  • prędkość drogowa: 60 km/h
  • szerokość toru: 1435 mm


Wróć do:

Wykaz linii kolejowych (D29)