Łódź Dąbrowa

Z Baza kolejowa
Skocz do: nawigacja, szukaj

Łódź Dąbrowa to posterunek bocznicowy, urządzony w torze nr 1 na linii kolejowej Łódź Chojny - Łódź Widzew. Przez szereg lat był on wyłączony z eksploatacji, a wjazd na bocznicę odbywał się po eksploatowanej części toru nr 1 z kierunku Widzewa - ruch przelotowy z Chojen do Widzewa prowadzony był tylko po torze nr 2. W ramach przebudowy stacji Łódź Widzew oraz przygotowań trasy objazdowej na czas zamknięcia stacji Łódź Fabryczna, dokonano rewitalizacji toru nr 1 na całej długości, połączonej z budową posterunku bocznicowego. Układ torowy został zredukowany - zlikwidowano bowiem wszystkie tory znajdujące się po stronie parzystej, natomiast po stronie nieparzystej zabudowano nowy rozjazd zwyczajny z wykorzystaniem żeberka ochronnego. Całość jest sterowania przy pomocy urządzeń przekaźnikowych z nakładką komputerową ze stacji Łódź Widzew.

Na zakończeniu krótkiego toru dojazdowego do bocznicy znajduje się stacja zakładowa o dość rozbudowanym układzie torowym, posiadająca 3 tory przyjazdowo odjazdowe oraz tor komunikacyjny. Na wysokości tych torów znajdują się również tory odstawcze, od których odgałęziają się bocznice m.in. do rozlewni gazu oraz główna bocznica Dalkii, na którą można wjechać zarówno z torów bocznicowych, jak i bezpośrednio z Widzewa. W południowej części bocznicy odgałęzia się bocznica Adwy. W przeszłości bocznica była nieco bardziej rozbudowana, o czym świadczą m.in. sygnalizatory bez przynależnego, rozebranego już toru.

Bocznica zlokalizowana jest w dużej części pomiędzy 2 długimi wiaduktami, ulokowanymi w ciągu ulic: Przybyszewskiego i Dąbrowskiego. Wiadukt ul. Dąbrowskiego został w trakcie budowy wyposażony w infrastrukturę umożliwiającą połączenie go z planowanym przystankiem Łódź Dąbrowa - przystanek otwarto jednak dopiero w grudniu 2013 roku. W przyszłości planuje się budowę drugiego przystanku na wysokości ul. Przybyszewskiego.

(aktualność: grudzień 2016r.)
Rok budowy
1903
Nazwa Lata obowiązywania
Łódź Dąbrowa od 1903


Schemat posterunku

Lodz Dabrowa.png


Galeria zdjęć

Rejon stacji zakładowej
Nastawnia.
Wjazd na teren stacji.
Widok w kierunku Widzewa.
Semafor wjazdowy na stację zakładową.
Tor w kierunku Widzewa.
Wjazd na tory stacyjne.
Bocznica.
Semafory zaporowe w kierunku Widzewa.
Tory stacyjne.
Wjazd z bocznicy w tory stacyjne.
Bocznica.
Tory stacyjne.
Widok w kierunku Chojen.
Bocznica rozlewni gazu.
Niestrzeżony przejazd na krótkiej bocznicy.
Widok z wiaduktu ul. Dąbrowskiego na tory bocznicy.
Widok spod wiaduktu.
Widok w kierunku Chojen.
Widok z wiaduktu ul. Dąbrowskiego w kierunku Chojen.


Rejon posterunku bocznicowego
Semafor wjazdowy od strony Chojen.
Tarcza ostrzegawcza od strony Chojen.
Semafor wyjazdowy z bocznicy.
Rozjazd na żeberko ochronne.
Wjazd na bocznicę od strony Widzewa.
Semafor wjazdowy od strony Widzewa.