Sosnowiec Maczki

Z Baza kolejowa
Wersja z dnia 22:47, 1 paź 2012 autorstwa WikiSysop (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „Sosnowiec Maczki to stacja węzłowa, na której do głównej linii z Dąbrowy Górniczej dochodzi jednotorowy szlak z Sosnowca Kazimierza. Sa...”)

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Sosnowiec Maczki to stacja węzłowa, na której do głównej linii z Dąbrowy Górniczej dochodzi jednotorowy szlak z Sosnowca Kazimierza. Sama stacja stanowi też podejście do dawnej stacji rozrządowej Jaworzno Szczakowa - główna linia przechodzi tu w dwa jednotorowe szlaki, prowadzące do części pasażerskiej (rejonu JSA, linia nr 133) oraz towarowej (rejon JSB, łącznica nr 666). Przed przystankiem Jaworzno Szczakowa Lokomotywownia odchodzi także jednotorowa łącznica do posterunku Długoszyn, pozwalająca na ominięcie Szczakowej przy jeździe w kierunku Mysłowic.

Stacja w Maczkach była też graniczną, położoną na dawnej Drodze Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. Tutaj odbywała się przesiadka, a sama stacja posiadała apartamenty dla cara Rosji. Dziś z dawnej świetności pozostało niewiele - dawna stacja towarowa, rozciągająca się około 0,5 kilometra na zachód została już rozebrana, a przy peronach nie zatrzymują się już żadne pociągi pasażerskie. Czynny pozostał zaledwie jeden tor dodatkowy, z którego obsługiwana jest bocznica Euroterminala w Sławkowie (pociągi kontenerowe). Ruch pociągów prowadzony jest przez nastawnie "SMA" i "SMA1", które posiadają urządzenia mechaniczne scentralizowane z sygnalizacją świetlną (część rozjazdów w rejonie wykonawczym posiada napędy elektryczne). Pod koniec 2011 roku zakończona została rewitalizacja toru stacyjnego nr 1 oraz części szlaku do Sosnowca Kazimierza. Obecnie (wrzesień 2012) trwa remont kładki nad torami.


Rok budowy
1847
Nazwa Lata obowiązywania
Granica 1847 - 1922
Maczki 1923 - 1989
Sosnowiec Maczki od 1990


Schemat stacji

Sosnowiec Maczki.png

Galeria zdjęć

Dworzec, widok od strony wschodniej.
Dworzec, widok od strony zachodniej.
Dworzec, widok z kładki.
Bocznica drogówki.
Dawna lokomotywownia.
Most na Białej Przemszy.
Nastawnia wykonawcza.
Nastawnia dysponująca.
Szlak w kierunku Doroty.
Semafor wjazdowy od strony Szczakowej (linia 133).
Wiadukt nad linią piaskową.
Wjazd od strony Doroty.
Przejazd przed remontem.
Wieża ciśnień.
Przystanek Jaworzno Szczakowa Lokomotywownia.
Wyjazd w kierunku Szczakowej i Długoszyna.
Wiadukt łącznicy z Długoszyna, za nim rozjazd na Długoszyn.
Szlak w kierunku Szczakowej (łącznica nr 666).