Slovenske Železnice - Koleje Słoweńskie

Z Baza kolejowa
Wersja z dnia 16:24, 11 lut 2019 autorstwa WikiSysop (dyskusja | edycje)

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Słoweńska sieć kolejowa liczy aktualnie 1207 kilometrów linii. Zdecydowana większość to linie jednotorowe – 874 km; dwutorowymi odcinkami są główne krajowe magistale z Ljubljany do Villi Opiciny (Włochy) oraz Mariboru przez Zidani Most, a także linia kolejowa z do granicy z Chorwacją w Dobovej – w sumie ok. 333 km.

Sieć kolejowa stanowi spójną całość pomimo bardzo trudnego ukształtowania terenu. Wyjątkiem jest jedynie krótka linia z terytorium Chorwacji, kończąca się na stacji Lendava. Ciekawym przypadkiem są natomiast linie kolejowe: z Grobelna do stacji Savski Marof w Chorwacji oraz ze stacji Stranje do Zaboka, które na swojej drodze kilkukrotnie przecinają granice między krajami. Niestety, owy transgraniczny charakter, powstały po podziale Jugosławii, zakończył się całkowitym wstrzymaniem ruchu na tych odcinkach przygranicznych.

Zelektryfikowana pozostaje niespełna połowa linii kolejowych w kraju - 503 km. „Pod drutem”, oprócz linii dwutorowych, znajdują się także m.in. linie kolejowe do portów w Koprze i Rijece, jak również do granicy z Austrią w Jesenicach oraz niedawno zelektryfikowana linia z Pragerska przez Ormož do granicy z Węgrami w Hodoš i z Chorwacją w Središče. W kraju działa generalnie jeden system elektryfikacyjny, tj. system 3 kV prądu stałego. Jedynie odcinki przygraniczne zelektryfikowane są systemami 25 kV 50 Hz prądu przemiennego (Dobova - Savski Marof) i 15 kV 16 2/3 Hz prądu przemiennego (Jesenice - Rosenbach).System 3kV pozostaje zgodny z systemem elektryfikacji kolei włoskich, natomiast wszystkie pozostałe kraje ościenne eksploatują odmienne systemy zasilania. Warto dodać, że na wspomnianych przejściach granicznych stacje Dobova i Jesenice są stacjami dwusystemowymi, natomiast na pozostałych zelektryfikowanych przejściach system 3kV prądu przemiennego przechodzi za granicę państwową. W obu przypadkach ma to związek z ruchem prawostronnym w krajach sąsiednich.

Sieć kolejowa podzielona jest na linie 2 kategorie linii:

  • główne – ok. 503 km;
  • regionalne - ok. 704 km.

Podział linii na zelektryfikowane i niezelektryfikowane pokrywa się z podziałem na linie główne i regionalne.

Na liniach dwutorowych prowadzony jest generalnie lewostronny ruch pociągów, co wynika glównie z sąsiedztwa Włoch i Austrii, które również prowadzą ruch lewostronny (Austria - częściowo). Ruch prawostronny prowadzony jest natomiast na odcinku Zidani Most - Dobova - granica oraz w na szlaku granicznym pomiędzy Jesenicami a Rosenbach.

Tunele

Słoweńska sieć kolejowa liczy aktualnie 87 tuneli o długości łącznej ponad 35 kilometrów. Do najciekawszych należą:

  • Bohinj Tunnel - najdłuższy tunel, liczący 6327 metrów długości. Tunel oprócz typowych przewozów pasażerskich i towarowych jest wykorzystywanych również do transportu samochodów pomiędzy stacjami Bohinjska Bistrica i Podbrdo które nie posiadają połączenia drogowego.

Alternatywny przejazd drogą nr 91 ma długość ok. 24 kilometrów.

  • Karawanken Tunnel - tunel graniczny pomiędzy Słowenią i Austrią, którym poprowadzony jest fragment dwutorowego szlaku Jesenice - Rosenbach. Tunel o długości 7976 metrów, otwarty w 1906 roku. Na zachód od obecnego tunelu kolejowego wybudowano w 1991 roku tunel drogowy, stanowiący element austriackiej autostrady A11 oraz słoweńskiej autostrady A2.