Skoki

Z Baza kolejowa
Skocz do: nawigacja, szukaj

Od czasu modernizacji przeprowadzonej w latach 2010 - 2012 Skoki to przystanek osobowy. Znajduje się tu jeden wysoki peron z nawierzchnią z płyt betonowych, oraz dawny budynek dworca i stara wieża ciśnień.

W ciągu dekady poprzedzającej modernizację, Skoki były jedną z kilku (obok Gołańczy i Szubina) zlikwidowanych stacji węzłowych na tej linii. Ruch pociągów prowadzono wyłącznie po jednym torze głównym zasadniczym a do załadunku towarów sporadycznie używano jednego z torów ładunkowych. Ze względu na brak obsady posterunku zlikwidowano sygnalizatory i wszystkie rozjazdy zamknięto w położeniu zasadniczym.

Przed wrześniem 2000 roku Skoki funkcjonowały jako stacja. W czasach świetności pracowały tutaj 3 nastawnie, wyposażone w urządzenia mechaniczne scentralizowane z sygnalizacją kształtową. Pięć lub sześć torów głównych, położonych przy 5 krawędziach peronowych, umożliwiało sprawną obsługę pociągów z Poznania, Bydgoszczy i Janowca Wielkopolskiego. Do pokaźnej rampy czołowej prowadziły dwa tory boczne, układ urządzeń ładunkowych uzupełniał długi tor zlokalizowany przy magazynie oraz placu składowym. Wieża ciśnień pozwalała uzupełnić wodę w parowozach.

aktualność: styczeń 2015 r.


Rok budowy
1905
Nazwa Lata obowiązywania
Schokken 1905 - 1919
Skoki 1919 - 1939
Schokken 1939 - 1945
Skoki od 1945


Schemat archiwalny (2009)

Schemat nieaktualny

Skoki.gif

Galeria zdjęć archiwalnych (2008)