Lublin Zemborzyce

Z Baza kolejowa
Wersja z dnia 00:06, 26 paź 2020 autorstwa WikiSysop (dyskusja | edycje) (Galeria zdjęć)

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lublin Zemborzyce to ostatnia stacja na terenie Lublina. Do około 2012 roku posiadała ona 4 tory główne, z których jeden znajdował się przy peronie, zlokalizowanym przy budynku stacyjnym. Uzupełnieniem układu torowego jest jeden tor boczny przy rampie. Jeszcze wcześniej istniał jeszcze jeden tor boczny, jednak został on zlikwidowany. Na stacji w Zemborzycach kończyła się sieć trakcyjna, która doprowadzona została tutaj z Lublina. Zelektryfikowane były jednak tylko 2 tory główne - 2 i 4. Niegdyś zajeżdżały tutaj pociągi, złożone z EZT, które dowoziły wczasowiczów nad Zalew Zemborzycki. Od tego czasu (połowa lat 90.) sieć wykorzystywana była przez pociągi towarowe relacji Jaszczów - Połaniec, które zmieniały na stacji lokomotywę. Później stacja miała coraz bardziej lokalne znaczenie, zatrzymywały się tutaj tylko pociągi osobowe. Ruch prowadzony był przez 2 nastawnie, które posiadały urządzenia mechaniczne scentralizowane z sygnalizacją kształtową. Do czasu elektryfikacji istniały również kształtowe tarcze ostrzegawcze, jednak zostały zamienione na świetlne. Nastawnie obsługiwały rogatki na przejazdach kolejowych.

Pod koniec maja 2012 roku rozpoczęły się prace, mające na celu przebudowę stacji. W ramach prac torowych zlikwidowano dotychczasowy peron wraz z torem nr 4, a w ich miejsce zbudowano peron wyspowy. W związku ze zmianą geometrii toru nr 2 przebudowano sieć trakcyjną nad nim, zelektryfikowano również tor nr 1. Zlikwidowany został natomiast budynek dworca.

W kwietniu 2015 roku uruchomiono nowe (instalowane od dłuższego czasu), komputerowe urządzenia sterowania ruchem typu Iskra, produkowane przez Elester jako prototyp dla linii o małym obciążeniu ruchem. Urządzenia te zlokalizowano w pomieszczeniu zlokalizowanym na rampie ładunkowej. W ramach zabudowy nowych urządzeń zlikwidowano dotychczasową sygnalizację kształtową. Zamknięto (choć nie zlikwidowano fizycznie) nastawnię dysponującą, a sterowanie przeniesiono do Niedrzwicy, wraz z przejazdem od strony Lublina. Nastawnia wykonawcza została zlikwidowana. Przejazd kolejowy od strony Niedrzwicy przekwalifikowano natomiast na przejście dla pieszych.

W latach 2017-2020 zrealizowano natomiast przebudowę całej linii od Lublina do Stalowej Woli Rozwadowa. Na stacji w Zemborzycach dokonano wówczas wymiany nawierzchni torów nr 1 i 2, a także przebudowy sieci trakcyjnej. W głowicy rozjazdowej od strony Niedrzwicy zabudowano nowy rozjazd, umożliwiający jazdę z prędkością do 100 km/h w kierunku zwrotnym. Wymieniono także część rozjazdów, a sygnalizację dostosowano do nowego układu torowego i wyposażono w sygnały zastępcze.

(aktualność: październik 2020 r.)
Rok budowy
1914
Nazwa Lata obowiązywania
Zemborzyce 1914 - 1950
Zemborzyce Lubelskie 1951 - 1974
Lublin Zemborzyce od 1975
Skrót telegraficzny
"LZ"
Współrzędne geograficzne
51.1719486, 22.5030326
Wysokość
184 m n.p.m.
Perony
Tor Długość Wysokość
Peron 1 200 m 0,55 m
2
Kanały radiołączności
R1.png LK 68


Schemat stacji

Lublin Zemborzyce2020.png

Schemat archiwalny (2016)

Lublin Zemborzyce new.png

Schemat archiwalny (2007)

Lublin Zemborzyce.png

Galeria zdjęć archiwalnych (2016)

Widok w kierunku Lublina.
Zbliżenie na nowy peron i semafory wyjazdowe.
Zdemontowane semafory kształtowe.
Wyjazd w kierunku Niedrzwicy.

Galeria zdjęć archiwalnych (do 2012)

Semafor wjazdowy od strony Lublina.
Zrujnowany budynek dworca.
Nastawnia dysponująca.
Semafory wyjazdowe w kierunku Lublina.
Widok na tory stacyjne i plac ładunkowy.
Widok na stację od strony Niedrzwicy.
Wyjazd w kierunku Niedrzwicy.
Widok z peronów w kierunku Lublina.
Nastawnia wykonawcza.
Wyjazd w kierunku Lublina.
Wjazd od strony Lublina.
Peron przy torze nr 4.
Wjazd od strony Niedrzwicy.
Semafory wyjazdowe w kierunku Niedrzwicy.