Lublin Zemborzyce

Z Baza kolejowa
Skocz do: nawigacja, szukaj

Lublin Zemborzyce to ostatnia stacja na terenie Lublina. Do niedawna posiadała ona 4 tory główne, z których jeden znajdował się przy peronie (zlokalizowanym przy nieistniejącym już budynku stacyjnym). Uzupełnieniem układu torowego jest jeden tor boczny przy rampie. Dawniej istniał jeszcze jeden tor boczny, jednak został zlikwidowany. Na stacji w Zemborzycach kończy się sieć trakcyjna, która doprowadzona została tutaj z Lublina. Zelektryfikowane były jednak tylko 2 tory główne - 2 i 4. Niegdyś zajeżdżały tutaj pociągi, złożone z EZT, które dowoziły wczasowiczów nad Zalew Zemborzycki. Od tego czasu (połowa lat 90.) sieć wykorzystywana była przez pociągi towarowe relacji Jaszczów - Połaniec, które zmieniały na stacji lokomotywę. Obecnie stacja ma coraz bardziej lokalne znaczenie, zatrzymują się tutaj tylko pociągi osobowe. Ruch prowadzony był tutaj przez 2 nastawnie, które posiadały urządzenia mechaniczne scentralizowane z sygnalizacją kształtową. Do czasu elektryfikacji istniały również kształtowe tarcze ostrzegawcze, jednak zostały zamienione na świetlne. Nastawnie obsługiwały rogatki na przejazdach kolejowych.

Pod koniec maja 2012 roku rozpoczęły się prace, mające na celu przebudowę stacji. W ramach prac torowych zlikwidowano dotychczasowy peron wraz z torem nr 4, a w ich miejsce zbudowano peron wyspowy. W związku ze zmianą geometrii toru nr 2 przebudowano sieć trakcyjną nad nim, zelektryfikowano również tor nr 1. Zlikwidowany został też budynek dworca.

W kwietniu 2015 roku uruchomiono również nowe (instalowane od dłuższego czasu), komputerowe urządzenia sterowania ruchem typu Iskra, produkowane przez Elester jako prototyp dla linii o małym obciążeniu ruchem. Urządzenia te zlokalizowano w pomieszczeniu zlokalizowanym na rampie ładunkowej. W ramach zabudowy nowych urządzeń zlikwidowano dotychczasową sygnalizację kształtową. Zamknięto (choć nie zlikwidowano fizycznie) obie nastawnie, a sterowanie przeniesiono do Niedrzwicy, wraz z przejazdem od strony Lublina. Przejazd kolejowy od strony Niedrzwicy przekwalifikowano natomiast na przejście dla pieszych.


Rok budowy
1914
Nazwa Lata obowiązywania
Zemborzyce 1914 - 1950
Zemborzyce Lubelskie 1951 - 1974
Lublin Zemborzyce od 1975


Schemat stacji

Lublin Zemborzyce new.png

Schemat archiwalny (2007)

Lublin Zemborzyce.png

Galeria zdjęć

Widok w kierunku Lublina.
Zbliżenie na nowy peron i semafory wyjazdowe.
Zdemontowane semafory kształtowe.
Wyjazd w kierunku Niedrzwicy.

Galeria zdjęć

Semafor wjazdowy od strony Lublina.
Zrujnowany budynek dworca.
Nastawnia dysponująca.
Semafory wyjazdowe w kierunku Lublina.
Widok na tory stacyjne i plac ładunkowy.
Widok na stację od strony Niedrzwicy.
Wyjazd w kierunku Niedrzwicy.
Widok z peronów w kierunku Lublina.
Nastawnia wykonawcza.
Wyjazd w kierunku Lublina.
Wjazd od strony Lublina.
Peron przy torze nr 4.
Wjazd od strony Niedrzwicy.
Semafory wyjazdowe w kierunku Niedrzwicy.