Linia kolejowa nr 996 Lubiewo - Świnoujście SiB

Z Baza kolejowa
Wersja z dnia 22:44, 31 sty 2014 autorstwa WikiSysop (dyskusja | edycje) (WikiSysop przeniósł stronę Tor łączący nr 996 Lubiewo - Świnoujście SiB do Linia kolejowa nr 996 Lubiewo - Świnoujście SiB)

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Szlak tuż przed stacją Lubiewo.
Wspólna część szlaku z linią 401.
Odejście od linii 401.
Pomiędzy Lubiewem a Świnoujściem.
Koniec sieci tracyjnej w rejonie "SiA4" (tor po lewej).
Pomiędzy SiA, a SiB.
Łuk wjazdowy na stację Świnoujście "SiB".
Wyjazd ze stacji pasażerskiej w Świnoujściu.

Przebieg linii

Nazwa punktu Rodzaj punktu Kilometraż Pozostałe linie
Ekspozytura Centrum Zarządzania Ruchem Kolejowym w Szczecinie
Zakład Linii Kolejowych w Szczecinie -
Xpo1z.gif Lubiewo rozjazd początkowy -0,161 401
1zsc1z.gif stacja węzłowa 0,000 -
1zsc1z.gif Świnoujście (rejon SiA) stacja węzłowa 5,285 401
1z1n.gif koniec sieci trakcyjnej 6,100
1nsc1n.gif Świnoujście (rejon SiB) stacja węzłowa 10,861 -
1npo1n.gif rozjazd odgałęziający 10,936 997
1npox.gif rozjazd końcowy 11,303 401

Informacje ogólne

Tor łączący z Lubiewa do Świnoujścia "SiB" to w rzeczywistości trzeci tor szlakowy pomiędzy Lubiewem a rejonem "SiA" stacji Świnoujście. Szlak ten powstał w 1970 roku podczas rozbudowy stacji towarowej. Przez około 3 kilometry biegnie on równolegle do głównej linii, a następnie odchodzi w kierunku stacji towarowej. Sieć trakcyjną na tym szlaku oddano do użytku 15 grudnia 1980 roku. Niestety, obecnie nie jest on używany w planowym ruchu pociągów towarowych, gdyż zamknięto i zlikwidowano fizycznie nastawnię "SiA1", która znajdowała się na wjeździe od strony Lubiewa. Do dziś pozostały natomiast sygnalizatory kształtowe: wjazdowy oraz wyjazdowy grupowy. Nie zachowała się natomiast tarcza ostrzegawcza od strony Lubiewa oraz świetlne semafory zaporowe na grupie torów rejonu "SiA1". Mimo wyłączenia z użytkowania, szlak nadal jest utrzymywany w dobrym stanie technicznym, a od czasu do czasu przemierza go drezyna.

Na dalszym odcinku przebieg łącznika wyznaczono torami 106, 117 i 134 w rejonie SiA3, SiA oraz SiA4 poprzez kolejne grupy torów towarowych tej stacji. Po przejściu przez rejon SiA4 tor ponownie zbliża się do linii 401. W tym miejscu kończy się sieć trakcyjna. Tutaj możliwe jest wykonywanie jazd pociągowych, przez tor łączący do linii 401. Dalej ruch prowadzony jest już tylko poprzez manewry.

Po przejściu przez rejon SiA4 tor łączący przechodzi przez rejon SiA5. Tu odgałęziają się bocznice do stacji portowej (rejon SiP) oraz na tory odstawcze składów pasażerskich. Dalej tor przebiega obok przystanku osobowego Świnoujście Odra (bez krawędzi peronowej) i poprzez dwa ostre łuki dochodzi do stacji końcowej w rejonie "SiB" stacji Świnoujście. W codziennym ruchu wykorzystywany jest do ściągania próżnych składów pasażerskich na stację postojową. Przed stacją pasażerską odchodzą od niego kolejne portowe bocznice.

Na terenie stacji pasażerskiej tor jest zelektryfikowany (od rozjazdu nr 81 do rozjazdu nr 91). W kilometrze 10,936 odgałęzia się od niego tor łączący do Bazy Promów Morskich. Tor łączący kończy się około 250 metrów przed końcem torów na wyspie Wolin - na rozjeździe nr 91, dochodząc ponownie do linii nr 401.

Charakterystyka techniczna

  • liczba torów: 1
  • prędkość drogowa: 20 km/h
  • szerokość toru: 1435 mm

Ciekawostki

  • filmy z przejazdu pociągiem na odcinku Świnoujście Port - Szczecin Dąbie; fragmenty linii przebiegają równolegle do toru łączącego
  • w 2010 roku torem łączącym odbywał się ruch pociągów pasażerskich i towarowych, od rejonu "SiA" do Lubiewa. Wynikało to z prac remontowych - wymiany rozjazdów niedaleko przystanku Świnoujście Przytór.


Wróć do:

Wykaz linii kolejowych (D29)