Kraków Główny

Z Baza kolejowa
Wersja z dnia 15:10, 10 paź 2015 autorstwa WikiSysop (dyskusja | edycje) (Galeria zdjęć)

Skocz do: nawigacja, szukaj

Kraków Główny to największa stacja pasażerska w Małopolsce. Posiada 5 częściowo zadaszonych peronów, z dziesięcioma krawędziami peronowymi. Pomiędzy peronami 1. i 2. oraz 4. i 5. znajduje się po jednym torze towarowym, służącym najczęściej do postoju lokomotyw bądź przejazdów bez zatrzymania. Na peronach 2 i 4 znajdują się posterunki dyżurnych peronowych. Obszerne głowice rozjazdowe umożliwiają wyjazdy pociągów w różnych kierunkach, zapewniając najczęściej równoległe wjazdy pociągów z 2 kierunków na większość z peronów. W głowicy rozjazdowej od strony Płaszowa znajduje się żeberko wyciągowe, zapewniające możliwość prowadzenia manewrów i postoju pojazdów trakcyjnych. Ruchem na stacji steruje się z nastawni "KG", która znajduje się od strony Katowic i Warszawy. Wyposażona jest w przekaźnikowe urządzenia sterowania ruchem typu E.

W latach dziewięćdziesiątych stacja przeszła kompleksową przebudowę, związaną z budową obecnych 5 peronów. Zlikwidowano istniejące wówczas perony czołowe oraz przesunięto wszystkie perony w kierunku północnym. Spowodowało to konieczność pokonywania około 200 metrów od dworca do peronów. Perony przez szereg lat połączone były z dworcem 2 przejściami podziemnymi - tunelami "Magda" oraz "Antresola". W 2006 roku, w związku z budową Galerii Krakowskiej otwarto trzecie przejście podziemne. Równolegle trwały inwestycje związane z budową Tunelu im. św. Rafała Kalinowskiego (2007) i Krakowskiego Szybkiego Tramwaju (2008), przeprowadzonych pod dworcem. W ramach budowy tunelu KST wykonano również zejście z peronu 1 bezpośrednio na przystanek tramwajowy.

W latach 2011-2012 dworzec przeszedł kompleksową modernizację peronów, wraz z wymianą nawierzchni i zadaszenia. Remont przeszły również wszystkie tory stacyjne oraz tunel "Magda". Pod koniec 2012 roku zakończono również przebudowę przejścia służbowego od strony Płaszowa. Natomiast dopiero w roku 2014 zakończono przebudowę dworca głównego, który w całości zlokalizowany został pod peronami. Dworzec został połączony kilkoma przejściami podziemnymi z peronami, czyniąc go w ten sposób jednym z najlepiej skomunikowanych dworców w Polsce. W roku 2014 wprowadzono również nowe, automatyczne zapowiedzi megafonowe. Pod koniec roku podwyższono również dopuszczalną prędkość na wjeździe od strony Batowic na tor 4 (zmiana wskazań sygnalizatorów) z 40 do 70 km/h.

We wrześniu 2015 roku stacja została wzbogacona o dwutorowe połączenie ze stacją Kraków Balice, realizowane poprzez dawne tory łączące ze stacją Kraków Towarowy. Przebudowano natomiast połączenie z południową grupą torów na stacji Kraków Towarowy, które realizowane jest przez osobny, piąty tor, odgałęziający się za wiaduktem nad ul. Kamienną.

Rok budowy
1847
Nazwa Lata obowiązywania
Kraków 1847 - 1848
Krakau - Kraków 1848 - 1918
Kraków 1918 - 1939
Krakau Hauptbahnhof 1939 - 1945
Kraków 1945 - 1946
Kraków Główny 1947 - 1957
Kraków Główny Osobowy od 1958
Kraków Główny

Schemat stacji

Krakow Glowny.png

Schemat archiwalny (2007)

Krakow Glowny Osobowy.png

Galeria zdjęć

Galeria zdjęć archiwalnych