O stronie

Z Baza kolejowa
Skocz do: nawigacja, szukaj

...czyli luźny tekst na temat tej bazy

11.09.2011

Dzisiaj dodałem kilka opisów stacji, których plany znajdują się od dawna w bazie, m.in. Ożarów Mazowiecki, Płochocin Polmos i Warszawa Gołąbki. Uzupełniłem też opis przejść granicznych, czynnych przed 1939 rokiem.

Na koniec ciekawostka:

Statystyka1.jpg

Tak wygląda statystyczny rozkład schematów, galerii zdjęć i opisów, umieszczonych na mojej stronie. W rubrykach kolejno: skrót i nazwa województwa; liczba posterunków w województwie; liczba wykonanych schematów; % wykonanych schematów; liczba posterunków ze zdjęciami; procent posterunków ze zdjęciami (odnoście do ogólnej liczby w województwie); procent zamieszczonych schematów i posiadających galerię zdjęć; liczba opisów; procent posterunków z opisami (odnoście do ogólnej liczby w województwie); procent zamieszczonych schematów i posiadających opis.
Aktualność: 11.09.2011 godzina 6:10

Jeśli chcesz zatem, aby Twoje lub jakiekolwiek inne województwo posiadało więcej schematów/zdjęć/opisów, zapraszam do współpracy. Kontakt znajduje się tutaj.

3.08.2011

Ostatnie dwa tygodnie to przede wszystkim dużo pracy nad samą stroną, ale nie tylko. Korzystając z zaproszenia udało mi się odwiedzić jednego dnia kilkanaście śląskich posterunków ruchu i wykonać ich schematy, wraz z opisami i zdjęciami. Pierwotnie udałem się do Zabrza, skąd przy pomocy samochodu udało się odwiedzić stacje Toszek, Toszek Północ, Kielcza, Zawadzkie, Pludry, Pawonków, posterunki Borowiany, Krupski Młyn, Droniowiczki i Jawornica, a także ładownię w Żędowicach. Cały wyjazd, jak również jego pomysł narodził się w głowie Czesława Czarneckiego, który jest zarazem jednym z redaktorów tej strony. Za jego pomoc, jak również przygotowanie i kierowanie wyjazdem, wsparcie logistyczne i miłe towarzystwo - bardzo w tym miejscu dziękuję!

Ponieważ pogoda w obecne wakacje nie nastraja do bliższych i dalszych wypadów, w bazie pojawił się pewien zastój - koncentruję się bowiem nad pracami czysto technicznymi. Postaram się jednak, w miarę możliwości, pojechać i zdobyć odpowiedni materiał do opublikowania na stronę. Nawiązując do poprzedniego wpisu, chciałbym przedstawić tu kolejną "nowinkę", którą jest legenda do zamieszczonych zestawień linii:

W planach są już kolejne usprawnienia działania strony.

19.07.2011

Minął miesiąc od ostatniego wpisu na stronie, pora zatem przedstawić kilka nowości, które pojawiły się w ostatnim czasie.

Na początek trochę statystyki. Kilkanaście dni temu pojawił się tysięczny schemat stacji na stronie. Obecnie schematów jest już 1015, natomiast 759 (czyli 75%) z nich posiada galerię zdjęć i opis. Wszystkim, biorącym czynny udział przy dodawaniu schematów, zdjęć i opisów chciałbym podziękować za udzieloną pomoc, podczas całej pięcioletniej działalności strony.

W ostatnim czasie postanowiłem dokonać kilku modyfikacji strony, czego dokonałem m.in. poprzez aktualizację oprogramowania do wersji 1.17. Pojawiło się też kilka dodatków, znanych wszystkim z Wikipedii. Są to m.in. szablony {{Galeria}} i {{Duża Grafika}}, które pojawiać się będą podczas następnych aktualizacji. Szablon galeria stosowany będzie wszędzie, zaś duża grafika - w przypadku planów stacji - tam, gdzie jest to możliwe. Obydwa mają za zadanie ułatwić przeglądanie strony. Wprowadziłem również znane wszystkim tzw. navboxy, czyli paski nawigujące. Testowo znalazły się one przy wszystkich stacjach z linii nr 401, jednak chciałbym w przyszłości rozszerzyć je również na pozostałe.

19.06.2011

W dniu 29 maja 2011 roku zamknięta i nieużywana na codzień linia kolejowa z Chabówki do Nowego Sącza ponownie zatętniła życiem. Nie oznaczało to jednak z przeprowadzania przez nią pociągów objazdowych, ani wznowienia regularnego ruchu pociągów. Z inicjatywy m.in. Sądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei zorganizowany został przejazd specjalny pod nazwą "Kolej na Majówkę!". Nieczynne w ruchu pasażerskim stacje, m.in. w Limanowej, Tymbarku, Dobrej koło Limanowej, Kasinie Wielkiej czy Mszanie Dolnej ponownie zatętniły życiem. Pociąg na dłuższą chwilę zatrzymał się również w Rabce Zdroju, gdzie wciąż dojeżdżają pociągi osobowe. Przejazd dał okazję wielu osobom do zobaczenia tej pięknej linii, na której pociągi pasażerskie nie pojawiają się od 2006 roku. Zapraszam zatem do obejrzenia zdjęć ze stacji, położonych na tej linii. Korzystając z okazji pobytu w rejonach dodałem również galerię i opis stacji Raba Wyżna.

9.04.2011

Dodałem stacje Poznań Górczyn, Dzierżoniów Śląski oraz Świdnica Miasto, a także opis posterunku Bielawa Dolna oraz linii przez niego biegnącej. Polskie kolejowe przejścia graniczne wzbogaciły się już w pełni o granicę polsko-ukraińską oraz polsko-białoruską - z tym, że ta ostatnia posiada pewne braki danych, z uwagi na szczupłość materiałów źródłowych. Zmodyfikowałem też nieco szablon opisu węzła poznańskiego.

Aktualizacja 21:00. Opisane zostały wszystkie istniejące i funkcjonujące przejścia graniczne, wkrótce rozpocznę opis archiwalnych granic.

1.04.2011

Już jakiś tydzień temu pojawiło się 10 nowych stacji, m.in. Biernatowo, Grudziądz, Kochanowice, Podlesiec, Wieleń oraz Jasiona, Juliusz, Prostyń Bug, Radoszowy, Ruda Wirek. Niestety, zapomniałem o tym napisać :-)

Dziś zaś dodałem rozszerzone opisy łącznicy nr 570 i linii nr 64

20.03.2011

Dodane opisy stacji Borowa Oleśnicka, oraz stacja Chodzież, ładownia Zaręba i posterunek odgałęźny Łukanów. W opisach przejść granicznych dodane granice polsko-czeskie i polsko-słowackie, a także dodany rozszerzony opis łącznicy nr 766.

17.03.2011

Dodane plany stacji Góra Włodowska i Łódź Chojny oraz opisy ładowni Żary Kunice, stacji Włoszakowice, posterunków Marysiewice, Dąbrowa Górnicza Huta Katowice.

12.03.2011

Rozpoczęte zostały prace nad opisem kolejowych przejść granicznych. Na początek granica polsko-niemiecka...

6.03.2011

Dodana stacja Morąg, posterunki odgałęźne: Dionizów, Osusz, Turczyn.

2.03.2011

Dodany posterunek Wisła Most oraz stacja Żabi Róg. Wkrótce powinny pojawić się również kolejne opisy linii kolejowych.

28.02.2011

Dodany opis stacji Wrocław Pracze.

27.02.2011

W ciągu ostatniego tygodnia na stronie pojawiły się następujące schematy i opisy: Szczecin Gumieńce, Księginice, Strzelce Opolskie, Malinowo, Tczew Suchostrzygi, Drzeńsko, Legnica Wschód, Radnica, Jerzmanice Lubuskie, Czerna, Kowalów, Laski Lubuskie, Chełmek Wołowski.

Jednocześnie informuję, iż z okazji zakończenia sesji (pozytywnego :)) aktualizacje będą teraz przebiegały nieco częściej, gdyż mam więcej czasu na zajmowanie się pierdołami :P. W tym miejscu składam również podziękowania dla Pana Dariusza Hrycaja, który udostępnił mi zdjęcia posterunku odgałęźnego Drzeńsko.

12.02.2011

Po dłuższej przerwie pojawiła się mała aktualizacja: dodane opisy stacji Muszyna, posterunków Biała Wyżna i Mszalnica oraz mijanek Andrzejówka i Wierchomla.

4.01.2011

Otrzymałem wczoraj od jednej z osób informację, iż część planów schematycznych na podstronach opisów nie wyświetla się tak, jak powinna - przy czym dotyczy to głównie większych stacji. Wczoraj udało mi się wytropić kilka większych stacji z tego typu błędami. Jeśli jednak zauważycie jakikolwiek tego typu błąd - bardzo proszę o zgłoszenie np. poprzez stronę dyskusji artykułu, którego on dotyczy.

Jeśli problem zdarza się w przypadku stacji, posiadających jedynie odnośnik w "Spisie planów stacji" - po wyświetleniu strony grafiki należy użyć opcji "Pokaż pełną rozdzielczość" - wówczas grafika wyświetli się poprawnie.

30.12.2010

Dodane stacje Sztum, Ryjewo oraz ładownia Brachlewo.

29.12.2010

Dodana stacja Świdnik oraz ładownie Lubnia i Męcikał.

28.12.2010

W dniu dzisiejszym zakończyłem dodawania indeksu nazw do posterunków. Jedynie kilka bocznic takich indeksów nie posiada. W przygotowaniu kolejne schematy, zdjęcia posterunków itd.

Aktualizacja 14:00 - dodana stacja Sadlinki.

Aktualizacja 17:10 - dodane nowe zdjęcia stacji Stalowa Wola Rozwadów Towarowy i stacja Rogóźno Pomorskie.

25.12.2010

Uff, po ponad dwóch misiącach drobna aktualizacja - dodana (niejako na pamiątkę) stacja Łódź Fabryczna. Wrzuciłem również kolejne kalendaria nazw stacji. Z powodu rosnących kosztów utrzymania bazy dodałem też reklamy na kilku najczęściej odwiedzanych podstronach. Jeśli to możliwe - bardzo proszę o klikanie w banery.

W najbliższym czasie pojawi się jeszcze kilka stacji, jednak później znowu dłuższa przerwa - zbliża się sesja ;/

21.10.2010

Drobne zmiany na niektórych stronach, nowe linie i przygotowanie do dodania kilku stacji. Niestety, powoli zaczynam zakopywać się w projektach i innych uczelnianych obowiązkach, więc aktualizacja strony przebiegać będzie wolniej ;/

12.10.2010

Wcześniej obiecane stacje pojawiły się. W najbliższym czasie planuję dodać Krosno Odrzańskie, Rudzienice Suskie, Ostródę i jeszcze kilka innych. Jak sobie przypomnę, dam znać :-)

10.10.2010

Dziś pojawiły się Tuchorza i Stefanowo. Poza tym, powoli wszystkie stacje z opisami otrzymują indeks swoich historycznych nazw, od powstania aż do dziś.

Zastanawiam się też, czy warto by wszystkie stacje bez galerii (za to z planem) otrzymały swoją osobną podstronę, razem z indeksem nazw? Jak myślicie? Zapraszam do dyskusji na stronie dyskusji tego artykułu.

Wkrótce na stronie pojawi się (prawdopodobnie jutro) Wrocław Główny. I już (0:34) jest :-)

Teraz przygotowane do wrzucenia są Świdnik i Żakowice Południowe (tylko plany) oraz Wałcz Raduń (wraz z galerią).

4.10.2010

W tym miejscu zamieszczać będę swoje przemyślenia na temat działania bazy - pomysły na zmiany, planowane projekty do dodania, jak również nowości, które się pojawiły/będą pojawiać*.


* - niekoniecznie pojawią się tutaj wszystkie takie dane, te znaleźć można na kanale RSS.